Każdego roku w grudniu, ze względu na święta Bożego Narodzenia, najpopularniejszym rodzajem muzyki jest muzyka świąteczna. Kolędy, pastorałki i nowsze, bardziej współczesne utwory o tematyce świątecznej znalazły się również w programie grudniowej edycji poranków muzycznych dla dzieci organizowanych w PSM I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie.

Augustów: Grudniowy „Poranek Muzyczny dla Dzieci” w PSM
Grudniowy „Poranek Muzyczny dla Dzieci” w PSM

Jako że muzyka świąteczna sprzyja rodzinnym spotkaniom, koordynatorki poranków muzycznych w augustowskiej PSM, panie Lidia Alicja Karpińska i Bożenna Szumska-Niewiadomska, zaprosiły do udziału w kilku punktach programu rodziny. Przed publicznością występowały więc dzieci i ich rodzice.

W sobotę wykonawcami muzyki różnych kompozytorów byli uczniowie: Anita Gąsiewska, Maciej Piwnicki, Valeria Ozerna, Rozalia Marciniak, Aleksandra Czuper, Apolonia Zdankiewicz, Natalia Kondratowicz.

Wspomniane zostało o części muzycznej wydarzenia. Tradycyjnie na spotkaniach wybrzmiewa też poezja. Tym razem było to coś wyjątkowego. I nie chodzi o Autora, bo to osoba, która bywa na spotkaniach w PSM regularnie. Dwójka rodziców, Joanna Bukłaho i Andrzej Zdankiewicz oraz dwie uczennice, Liliana Zyskowska i Julia Dembska czytali wiersze z najnowszej książki Józefy Drozdowskiej. Tytuł tej jednej z wielu publikacji literackich napisanych przez Józefę Drozdowską z myślą o dzieciach to Za kocurkiem kotki i dzieci sznurkiem. Jest to, jak możemy przeczytać w krótkim jej streszczeniu – opowieści o zwierzętach domowych i podwórkowych zainteresowanych niegdysiejszymi przedmiotami ze strychów, podwórzy i muzeów.

Książkę sfinansowano ze środków Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Burmistrza Miasta Augustowa w ramach stypendiów w dziedzinie twórczości artystyczne, które przyznano Józefie Drozdowskie w 2023 i 2024 r. Autorka podziękowała osobom zaangażowanym w prace nad jej powstaniem: redaktorce książki – Mariannie Rant-Tanajewskiej, ilustratorowi i autorowi opracowania graficznego – artyście Wiesławowi Szumińskiemu, pracującemu nad składem i łamaniem – Janowi Czernieckiemu oraz wydawcy – Marii Dudzińskiej z EKO-DOM sp. z o.o.

Scenografią spotkania były ilustracje Wiesława Szumińskiego.

Uczniów do koncertu przygotowali nauczyciele: Małgorzata Łanczkowska, Marta Kaczan, Małgorzata Łagoda, Bożenna Szumska–Niewiadomska, Joanna Zakrzewska.

Na fortepianie akompaniowali: Ewa Chomicz-Wysocka, Grzegorz Sobczak.

Koordynatorki wydarzenia: Lidia Alicja Karpińska, Bożenna Szumska-Niewiadomska.

Zdjęcia: Organizatorzy

Następny „Poranek Muzyczny dla Dzieci” w roku przyszłym 😊