Augustowska Flota Śpiewająca A-QQ – Ambasador Augustowa, nasz „produkt eksportowy”, laureat wielu ogólnopolskich przeglądów, konkursów i festiwali muzyczkach ma 10 lat. Z tej okazji, w sobotę 6. października br. w Hotelu Warszawa odbył się koncert jubileuszowy zespołu. Razem z zespołem na scenie gościnnie wystąpiło Mazurskiego Trio oraz Augustowski Teatr Piosenki.

Podczas dwugodzinnego koncertu usłyszeliśmy szereg utworów własnych zespołu i szlagierów muzyki światowej z różnych okresów. Większość osób zgromadzonych na sali słyszała te wykonania już kolejny raz z bardzo prostego powodu. Na urodziny A-QQ przyszli przyjaciele i rodziny członków zespołu. Inna sprawa, że o A-QQ w Augustowie słyszał raczej każdy i chyba większość mieszkańców naszego pięknego miasta widziała ich na scenie. Nie ma chyba ważniejszego wydarzenia, które nie zostaje uświetnione koncertem zespołu z Augustowskich Placówek Kultury. Nie będę w tym miejscu wymieniał składu zespołu. Jego trzon przez lata stanowiły Sandra, Julita i Oliwia, ale prze te 10 lat z zespołem współpracowało wielu świetnych młodych solistów i muzyków. Wszyscy oni przyczynili się do tego, co A-QQ prezentuje sobą teraz. Historię zespołu i osoby z nim związane mogliśmy obejrzeć w prezentacji multimedialnej przygotowanej na tą okazję.

Wyrazem uznania i docenienia wkładu wychowanków Elżbiety Granackiej w życie kulturalne Augustowa była obecność na jubileuszu gospodarzy Miasta i Powiatu. Życzenia, podziękowania, wręczane kwiaty i prezenty, to wszystko zajęło znaczną część uroczystości. Na zakończenie był tort urodzinowy, wspólne zdjęcia i miłe rozmowy w gronie przyjaciół. A tych – jak można było zobaczyć – Augustowska Flota Śpiewająca A-QQ ma bardzo dużo.

Red.

Zespół powstał pod koniec września 2008 r. Spiritus movens grupy jest Elżbieta Granacka. A-QQ działa przy Augustowskich Placówkach Kultury. Muzyka, którą wykonuje to głównie utwory z kręgu piosenki żeglarskiej i Krainy Łagodności, ale nie stroni również od muzyki rozrywkowej . Grupa jest zaangażowana w życie kulturalne miasta i regionu. Uczestniczy w wielu projektach teatralno-muzycznych ( m.in. „Droga do wolności”, „Hymny Mroku i dekadencji-piosenki Nicka Cave’a , ” „W mroku jest tyle światła” spektakl muzyczny z tekstami Karola Wojtyły, czy „Let the sunshine In” program z piosenkami z epoki ‘dzieci kwiatów” ). Na tegorocznym Blues Maratonie grupa występowała na jednej scenie z zawodowymi muzykami z kraju i za granicy wzbudzając żywe zainteresowanie profesjonalnych muzyków. Zespół gra koncerty kameralne i plenerowe na terenie całej Polski. W grudniu 2016 r. grupa zagrała koncert Live w Polskim Radiu Białystok.
Grupa dużą wagę przywiązuje do tekstów, toteż w ich repertuarze znaleźć można okraszone muzyką wiersze takich twórców jak Julian Tuwim, Ewa Lipska, Karol Wojtyła czy Bolesław Leśmian. W repertuarze ma również piosenki autorskie.

Zespół ma na swoim koncie wiele ogólnopolskich osiągnięć. Najważniejsze z nich to:

• Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „RAFA” w Radomiu
• Grand Prix Regionalnego Konkursu Piosenki Turystycznej „Gramy i śpiewamy naturalnie” w Goniądzu
• Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Wiatraczek” w Świnoujściu.
• Główna nagroda Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej
„Mikołajki Szanty” oraz nagroda specjalna za premierową piosenkę autorską • Główna nagroda Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Ukleja” w Giżycku
• Złota Podkowa Regionalnych Spotkań z Poezją Śpiewaną „Kuźnia” w Kuźnicy Białostockiej
• I miejsce i Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Kopyść” (nominacja na krakowski festiwal Shantis 2012)
• I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej „Sing Sang Sung”
• Wyróżnienie oraz II miejsce solistki Sandry Bożewicz na Ogólnopolskim Festiwalu Działań Nieobojętnych „Spoza chmur Wieruszowa”
• Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Chrześcijańskiej „Paschalia”
ROK 2018
• II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Żeglarskiej „KOPYŚĆ” w Białymstoku oraz nominacja na Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie.

– APK –