Buty i o butach

Buty, co wykazały Pogwarki Poetyckie, okazały się artystycznie inspirujące. Poeci, których wiersze zostały zaprezentowane w czasie spotkania, przyjrzeli się im ze wszystkich stron i przenicowali je dokładnie. Są w ich utworach wspomnienia z dzieciństwa i czasów wojny oraz rozważania filozoficzne. Sięgają w swoich wierszach do scen filmowych, doświadczeń religijnych i etycznych, nie pomijając scenek z życia domowego. Nie zabrakło też bajki z morałem. Jeden z wierszy jest napisany w gwarze czarnych górali znad Popradu. Mogłabym jeszcze snuć i snuć rozważania. Buty w ich twórczości to codzienność i odświętność. Sny, marzenia i realność dnia codziennego. Zaduma, uśmiech i nieco satyry. Ja i moje buty. Buty innych. Pamięć o najbliższych. Zaduma nad losem własnym i tych, którzy przy ich produkcji ciężko pracują bez godziwej zapłaty. Buty, w których wędrujemy do miejsc wymarzonych i w zaświaty. Nasza codzienność i odświętność. Nasza radość i czyjeś cierpienie. Zabawa formą i słowem. Chociaż zawołanie w tych wierszach brzmiało: Po prostu buty..., większość z nich mówi o ludziach i ich losie. Czasem w snutych przez poetów historiach można się przejrzeć jak w lustrze. I co, by tu jeszcze? Wszystko jest w tych wierszach. Poczytajcie, możecie nie zgodzić się z poetami, ale nie możecie być wobec tych wierszy obojętni.

Macie Państwo przed sobą wybór utworów zaprezentowanych w czasie czerwcowych XVI Niedzielnych Pogwarek Poetyckich przy Herbatce. Są to teksty następujących poetów: Ireny Batury, Alicji Bolińskiej, Józefa Zenona Budzińskiego, Józefy Drozdowskiej, Krystyny Gudel, Doroty Jagodzińskiej, Reginy Kantarskiej, Bożeny Klimaszewskiej, Wandy Łomnickiej-Dulak, Celiny Mieńkowskiej, Janiny Osewskiej, Marii Roszkowskiej, Jana Saczko, Jerzego Sikory, Ireny Słomińskiej, Kazimierza Słomińskiego, Małgorzaty Szczeciny, Leonardy Szubzdy, Reginy Świtoń, Krystyny Walickiej, Piotra Waldemara Wiśniewskiego, Ewy Jolanty Wojtków, Zofii Wróblewskiej, Małgorzaty Zachorowskiej-Falickiej i Krystyny Zawadzkiej. Niektóre z wierszy czytali sami poeci, inne zaś zaprzyjaźnieni z biblioteką czytelnicy: Urszula Bagińska, Małgorzata Dworak, Bogusław Falicki, Krystyna Gilewska, Alicja Lidia Karpińska i Halina Rowińska.

Plakat i zaproszenie na spotkanie zaprojektowała Renata Rybsztat.

Na wystawie towarzyszącej popołudniu poetyckiemu można było oglądać malarstwo (olej na płótnie) Celiny Mieńkowskiej. Malarka przedstawiła obrazy religijne, przyrodnicze i portrety. Przy herbatce, kawie i słodyczach snuto rozmowy niekoniecznie tylko poetyckie.

Wnet zdamy relację z XVII Niedzielnych Pogwarek Poetyckich przy Herbatce poświęconych augustowskim ulicom. Również było czego posłuchać. Dla przypomnienia podaję, że owe pogwarki odbywają się od grudnia 2014 roku w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej APK w Augustowie (ul. Komunalna 2 w dzielnicy „Koszary”). Organizują je Józefa Drozdowska i Anna Oleksy przy wsparciu pozostałych koleżanek bibliotekarek.

Józefa Drozdowska

Zbiór wierszy „Po prostu buty” do pobrania pod linkiem niżej (PDF)

 Po prostu buty

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content