5 czerwca 2018 r. w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbył się finał XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wśród nagrodzonych znalazła się także młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Potwierdziła tym samym przynależność do ścisłej krajowej czołówki w swojej kategorii wiekowej.

II miejsce zajęła Izabela Boguszewska z klasy II b za pracę na temat „Kobieta jest jedną wielką epicką powieścią: są w niej wszystkie wątki – dramat, miłość, radość i codzienność. (Irving Stone) Kobiety, bohaterki tekstów literackich i filmowych, do których – Twoim zdaniem – można odnieść słowa Irvinga Stone’a.”.

III miejsce przypadło w udziale Kindze Borawskiej z klasy II c, która opracowała zagadnienie „Wiara jest mozaiką złożoną z wątpliwości. (Nikos Kazantzakis) Rola wiary w życiu wybranych bohaterów literatury XX i XXI wieku.”, jak również Małgorzacie Toczyłowskiej z klasy II b, która zajęła się – podobnie jak Iza – problemem różnorodnych kreacji kobiet w tekstach kultury.

Jury przyznało także dwa wyróżnienia reprezentantkom II LO – trafiły one do rąk Aleksandry Julii Korzun z klasy II b, która podjęła się realizacji tematu „Nie można być wielkim człowiekiem tanim kosztem. (Honoré de Balzac) Słowa Honoré de Balzaca uczyń mottem swojej wypowiedzi o istocie człowieczeństwa i drodze ludzi do wielkości. Odwołaj się do literatury, filmu i własnych doświadczeń.”, oraz Angeliki Pomichter z klasy I c, która zajęła się rozważaniami na temat „Wierzcie mi: nic bardziej pożądanego, a nic trudniejszego na ziemi jak prawdziwa rozmowa. (Adam Mickiewicz) Ważne rozmowy bohaterów literackich i filmowych. Dlaczego właśnie te? Uzasadnij swój wybór.”.

Wszystkie wypowiedzi zachwyciły jurorów głębią przekazu, dojrzałością myślenia, jak również pięknem stylu i oryginalnością ujęcia problemu. Autorzy wykazali się niezwykłą erudycją, ogromną wrażliwością oraz niezwykle bogatym warsztatem literackim. Opiekunem prac wszystkich laureatek był wicedyrektor szkoły, pan Tomasz Choroszewski.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

(T.Ch.)