Co roku, 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących. Celem akcji jest kształtowanie postaw ludzi opartych na otwartości, empatii i tolerancji wobec osób niewidomych. Osoby z wadami wzroku, właśnie w tym dniu podkreślają swoją rolę w społeczeństwie. W warszawskiej restauracji Different, gdzie kelnerami są niewidome osoby, a jedzenie serwowane jest w całkowitej ciemności, można poczuć, co to znaczy nie mieć wzroku – nie tylko w ten ważny dzień.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski to święto, które pozwala na integrację osób niewidomych i słabowidzących z osobami pełnosprawnymi. W restauracji Different ludzie niepełnosprawni są doceniani i szanowani każdego dnia. Odwiedziny w restauracji Different pozwalają uzmysłowić sobie potrzeby osób dotkniętych brakiem wzroku, którzy chcą uczestniczyć w codziennym życiu w pełni swych talentów i na miarę pragnień i to bez koniecznego zdawania się na cudzą wrażliwość i współczucie.  

Symbol białej laski

Biała laska to międzynarodowy symbol osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki niej miliony osób z dysfunkcją wzroku mogą normalnie funkcjonować i wykonywać podstawowe czynności życia codziennego m.in. chodzić na spacery, robić zakupy czy podróżować komunikacją miejską. Istotą obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski jest przede wszystkim przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu i władzom codziennej problematyki osób niewidomych
i niedowidzących.

Niespotykane miejsce na mapie Warszawy

W restauracji Different osoby niewidome, jako pracownicy odnajdują się doskonale. W tajemniczej i niezwykłej atmosferze, niepełnosprawni obsługują gości, serwując im znakomite dania. Sama misja tego miejsca wzrusza. Międzynarodowy Dzień Białej Laski, jak i restauracja Different ma na celu podniesienie znaczenia problemów, z jakimi zmagają się niewidomi i niedowidzący w codziennym życiu oraz uzmysłowienie nam widzącym, że takie osoby, mimo swojej niepełnosprawności są w stanie żyć normalnie. – Nasi pracownicy to skarb, a my z każdym tygodniem zyskujemy nowe, bezcenne doświadczenia. Największym wsparciem są nasi goście i stali bywalcy. To ich obecność daje nam siłę – podkreśla Anna Bocheńska, manager restauracji. Restauracja jest prowadzona przez działającą od 2005 roku, Fundację pomocy rodzinie „Człowiek w Potrzebie”. Całość zysków z restauracji, jest przeznaczana na działalność statutową fundacji, przyjście do restauracji jest nie tylko przyjemne, ale i pożyteczne. Więcej na temat misji projektu można przeczytać na stronie głównej restauracji https://restauracjadifferent.pl/ w dziale „Daj się zaskoczyć”.

Sąsiedzki tandem

Rezerwując stolik w restauracji, warto również pomyśleć o wykupieniu biletu na Niewidzialną Wystawę, która sąsiaduje z Restauracją Different. Niewidzialna Wystawa to wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której możemy wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu. Na wystawie Przewodnicy – osoby niewidome lub niedowidzące – poprowadzą nas w podróż, która zmieni niejedno życie.

Niewidzialna Wystawa ma na celu zbliżenie do siebie perspektywy doświadczania jednego świata – osób widzących i niewidomych. Pod opieką niewidomych Przewodników można zwiedzić specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia. Doświadczamy jak poruszać się w miejskim zgiełku, jak zapłacić za kawę w barze, jak poruszać się po mieszkaniu w całkowitych ciemnościach.

Wystawa od ponad 7 lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno warszawiaków, jak i turystów.

15 października to ważna data w kalendarzu dla niewidomych, niedowidzących, ale i wszystkich osób wspierających. Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę nie tylko tego dnia powinniśmy troszczyć się o osoby niepełnosprawne i zwracać na nie szczególną uwagę. W takich miejscach, jakimi są restauracja Different i Niewidzialna Wystawa jesteśmy w stanie zbliżać się do siebie nawzajem każdego dnia.

Face It!