Otwarcie Punktu Konsultacji Rehabilitacji w Augustowie

13 września 2018 roku w Sanatorium Augustów Medical SPA zakończył się I turnus terapii poznawczo-behawioralnej na Podlasiu (Terapia Simontonowska), który był realizowany w ramach projektu „Program rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną ułatwiający powrót do pracy”. Wszyscy uczestnicy turnusu – 25 pacjentów z chorobą nowotworową – wraz z osobami wspierającymi, oraz 7 psychologów z województwa podlaskiego wraz z 5 terapeutami przez 6 dni owocnie pracowali: pacjenci nad podniesieniem poziomu energii, zadowolenia, nadziei i satysfakcji z życia, psychologowie nad doskonaleniem warsztatu umiejętności zawodowych, a wykwalifikowana kadra oprócz wytężonej pracy zachwycała się czarownym miejscem i efektami uzyskiwanymi przez swoich podopiecznych. „Program rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną ułatwiający powrót do pracy” jest współfinansowany z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

W środę, 19 września o godz. 9.30 w Sanatorium Uzdrowiskowym Augustów odbyło się oficjalne otwarcie Punktu Konsultacji Rehabilitacji. Uczestniczyli w nim m.in.: Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk, Prezesa Zarządu BiaVita Polska S.A. Lech Fronckiel, Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku Magdalena Joanna Borkowska, Psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii Małgorzata Rymarska, Dyrektor ds. Medycznych Sanatorium Uzdrowiskowego Augustów Zbigniew Plak i „Amazonki” z Augustowa.

Po części oficjalnej zaproszeni goście oraz dziennikarze mieli możliwość zwiedzenia sal terapeutycznych, gabinetów zabiegowych i lekarskich. Była też okazji do rozmowy z kuracjuszami aktualnie przebywającymi w Sanatorium Augustów. Po niedawno przeprowadzonym kapitalnym remoncie i rozbudowie obiekt prezentuje się imponująco. Nowoczesny wystrój wnętrz, najnowszy sprzęt rehabilitacyjny, jasne i przestronne pomieszczenia robią wrażenie. Dzisiaj mogliśmy wyrobić swoje zdanie tylko na temat tego co zobaczyliśmy. Aby opinia była bardziej obiektywna należałoby skorzystać z tego wszystkiego co proponowane jest w tym miejscu. Przytoczymy kilka opinii uczestniczek I turnusu terapii poznawczo-behawioralnej na Podlasiu (Terapia Simontonowska. Oto one:

– Czas spędzony na terapii Simontonowskiej to był wspaniały czas. Wszystko, co się działo było tylko dla nas. Kadra wspaniała. Zmieniłam swoje przekonanie. Wróciłam uzdrowiona psychicznie i fizycznie
 – Danusia.

– Uczestnictwo w zajęciach pomogło mi podjąć decyzję, co chcę zmienić w swoim życiu aby szybciej dojść do zdrowia. Lepiej rozumiem swoje potrzeby oraz potrzeby swoich bliskich i osób wspierających. Wiem, że to ja sama w dużej mierze mogę sobie pomóc aby lepiej żyć
 -Elżbieta.

– Cudowna, przyjazna atmosfera. Wspaniała, profesjonalna kadra. Dziękuję za drogocenne doświadczenie, które spowodowało inne, lepsze, zdrowe myślenie na temat choroby nowotworowej i zdrowienie. „ Bądź dobrej myśli, bo po co być złej ” – to moje podsumowanie 6-dniowej terapii Simontona. Polecam
 – Ula.

– Dziękuję bardzo, że mogłam uczestniczyć w tak wspaniałych zajęciach. Polecam wszystkim udział w projekcie
 – Ewa.

Głównym celem projektu jest rehabilitacja medyczna i psychologiczna oraz edukacja osób po chorobie onkologicznej w celu umożliwienia im powrotu do pracy.

Z uwagi na niski odsetek pacjentów, którzy po chorobie wracają do aktywności zawodowej oraz zwiększającą się zachorowalność na nowotwory niezbędne są działania informacyjno-edukacyjne i medyczne ukierunkowane na edukację w zakresie profilaktyki III-rzędowej i Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Efektem podejmowanych działań będzie powrót do aktywności zawodowej i społecznej pacjentów po chorobie onkologicznej.

Uczestnikiem projektu może zostać osoba, która:

  • w chwili przystąpienia do Programu ma ukończone 20 lat ale nie więcej niż 64 lata,
  • zamieszkuje (w rozumieniu przepisu 25 Kodeksu cywilnego) województwo podlaskie,
  • u której rozpoznano nowotwór złośliwy w okresie 2016-2020.

Przewidziano następujące formy wsparcia:

  • 5-dniowe turnusy rehabilitacji stacjonarnej
  • 4-dniowe turnusy rehabilitacji ambulatoryjnej
  • działania z zakresu rehabilitacji społecznej

Ponadto w celu zwiększenia kwalifikacji kadry medycznej pracującej na rzecz pacjentów onkologicznych, przewidziane są szkolenia zwiększające ich kompetencje.

Projekt realizowany jest w trzech etapach:

I – utworzono Onkologiczne Centrum Rehabilitacji, w skład którego wchodzi zespół lekarzy, fizjoterapeutów i psychologów odpowiedzialnych za opracowanie i realizację projektu,

II – realizowane są szkolenia podstawowe i zaawansowane z profilaktyki niepełnosprawności oraz diagnostyki i terapii zaburzeń funkcjonalnych związanych z leczeniem przeciwnowotworowym dla osób wykonujących zawód medyczny, szkolenia dla organizacji pozarządowych z zakresu rehabilitacji społecznej i szkolenia z zakresu psychoonkologii dla psychologów.

III – na terenie województwa utworzono Punkty Konsultacyjne Rehabilitacji w Augustowie, Łomży i Białostockim Centrum Onkologii gdzie pacjenci mogą uzyskać informacje o projekcie i przejść badanie lekarskie w celu kwalifikacji do projektu. Planuje się realizację rehabilitacji stacjonarnej, ambulatoryjnej i społecznej. W sumie ponad 70 pacjentów przeszło konsultację w uruchomionych punktach (stan na 31 sierpnia br.).

Wszystko wskazuje na to, że Augustów pozostanie miejscem gdzie ludzie chcą odpoczywać i leczyć się. Działania w kierunku uprzemysłowienia miasta i niedostatecznie poważne traktowanie naszych naturalnych bogactw to chyba zły kierunek. Samorządowcy powinni przemyśleć priorytety podejmowanych działań i poważniej potraktować rozwój bazy sanatoryjno-wypoczynkowej. Mając w pamięci danych „Budowlanych” i świeże wspomnienia po dzisiejszej wizycie w sanatorium Uzdrowiskowym Augustów nie mamy większych wątpliwości, że to właściwa droga.

Zapraszamy do odsłuchania wypowiedzi z dzisiejszego oficjalnego otwarcie Punktu Konsultacji Rehabilitacji w Sanatorium Uzdrowiskowym Augustów.

Red.

 

Lech Fronckiel – Prezes Zarządu Spółki Akcyjnej BiaVita Polska

 

Psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii Małgorzata Rymarska

Magdalena Joanna Borkowska Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii

Dyrektor ds. Medycznych Sanatorium Uzdrowiskowego Augustów Zbigniew Plak

Członka Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content