13 września 2018 roku w Sanatorium Augustów Medical SPA zakończył się I turnus terapii poznawczo-behawioralnej na Podlasiu (Terapia Simontonowska), który był realizowany w ramach projektu „Program rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną ułatwiający powrót do pracy”. Wszyscy uczestnicy turnusu – 25 pacjentów z chorobą nowotworową – wraz z osobami wspierającymi, oraz 7 psychologów z województwa podlaskiego wraz z 5 terapeutami przez 6 dni owocnie pracowali: pacjenci nad podniesieniem poziomu energii, zadowolenia, nadziei i satysfakcji z życia, psychologowie nad doskonaleniem warsztatu umiejętności zawodowych, a wykwalifikowana kadra oprócz wytężonej pracy zachwycała się czarownym miejscem i efektami uzyskiwanymi przez swoich podopiecznych. „Program rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną ułatwiający powrót do pracy” jest współfinansowany z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

W środę, 19 września o godz. 9.30 w Sanatorium Uzdrowiskowym Augustów odbyło się oficjalne otwarcie Punktu Konsultacji Rehabilitacji. Uczestniczyli w nim m.in.: Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk, Prezesa Zarządu BiaVita Polska S.A. Lech Fronckiel, Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku Magdalena Joanna Borkowska, Psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii Małgorzata Rymarska, Dyrektor ds. Medycznych Sanatorium Uzdrowiskowego Augustów Zbigniew Plak i „Amazonki” z Augustowa.

Po części oficjalnej zaproszeni goście oraz dziennikarze mieli możliwość zwiedzenia sal terapeutycznych, gabinetów zabiegowych i lekarskich. Była też okazji do rozmowy z kuracjuszami aktualnie przebywającymi w Sanatorium Augustów. Po niedawno przeprowadzonym kapitalnym remoncie i rozbudowie obiekt prezentuje się imponująco. Nowoczesny wystrój wnętrz, najnowszy sprzęt rehabilitacyjny, jasne i przestronne pomieszczenia robią wrażenie. Dzisiaj mogliśmy wyrobić swoje zdanie tylko na temat tego co zobaczyliśmy. Aby opinia była bardziej obiektywna należałoby skorzystać z tego wszystkiego co proponowane jest w tym miejscu. Przytoczymy kilka opinii uczestniczek I turnusu terapii poznawczo-behawioralnej na Podlasiu (Terapia Simontonowska. Oto one:

[ht_quote align=”default”]- Czas spędzony na terapii Simontonowskiej to był wspaniały czas. Wszystko, co się działo było tylko dla nas. Kadra wspaniała. Zmieniłam swoje przekonanie. Wróciłam uzdrowiona psychicznie i fizycznie[/ht_quote] – Danusia.

[ht_quote align=”default”]- Uczestnictwo w zajęciach pomogło mi podjąć decyzję, co chcę zmienić w swoim życiu aby szybciej dojść do zdrowia. Lepiej rozumiem swoje potrzeby oraz potrzeby swoich bliskich i osób wspierających. Wiem, że to ja sama w dużej mierze mogę sobie pomóc aby lepiej żyć[/ht_quote] -Elżbieta.

[ht_quote align=”default”]- Cudowna, przyjazna atmosfera. Wspaniała, profesjonalna kadra. Dziękuję za drogocenne doświadczenie, które spowodowało inne, lepsze, zdrowe myślenie na temat choroby nowotworowej i zdrowienie. „ Bądź dobrej myśli, bo po co być złej ” – to moje podsumowanie 6-dniowej terapii Simontona. Polecam[/ht_quote] – Ula.

[ht_quote align=”default”]- Dziękuję bardzo, że mogłam uczestniczyć w tak wspaniałych zajęciach. Polecam wszystkim udział w projekcie[/ht_quote] – Ewa.

Głównym celem projektu jest rehabilitacja medyczna i psychologiczna oraz edukacja osób po chorobie onkologicznej w celu umożliwienia im powrotu do pracy.

Z uwagi na niski odsetek pacjentów, którzy po chorobie wracają do aktywności zawodowej oraz zwiększającą się zachorowalność na nowotwory niezbędne są działania informacyjno-edukacyjne i medyczne ukierunkowane na edukację w zakresie profilaktyki III-rzędowej i Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Efektem podejmowanych działań będzie powrót do aktywności zawodowej i społecznej pacjentów po chorobie onkologicznej.

Uczestnikiem projektu może zostać osoba, która:

  • w chwili przystąpienia do Programu ma ukończone 20 lat ale nie więcej niż 64 lata,
  • zamieszkuje (w rozumieniu przepisu 25 Kodeksu cywilnego) województwo podlaskie,
  • u której rozpoznano nowotwór złośliwy w okresie 2016-2020.

Przewidziano następujące formy wsparcia:

  • 5-dniowe turnusy rehabilitacji stacjonarnej
  • 4-dniowe turnusy rehabilitacji ambulatoryjnej
  • działania z zakresu rehabilitacji społecznej

Ponadto w celu zwiększenia kwalifikacji kadry medycznej pracującej na rzecz pacjentów onkologicznych, przewidziane są szkolenia zwiększające ich kompetencje.

Projekt realizowany jest w trzech etapach:

I – utworzono Onkologiczne Centrum Rehabilitacji, w skład którego wchodzi zespół lekarzy, fizjoterapeutów i psychologów odpowiedzialnych za opracowanie i realizację projektu,

II – realizowane są szkolenia podstawowe i zaawansowane z profilaktyki niepełnosprawności oraz diagnostyki i terapii zaburzeń funkcjonalnych związanych z leczeniem przeciwnowotworowym dla osób wykonujących zawód medyczny, szkolenia dla organizacji pozarządowych z zakresu rehabilitacji społecznej i szkolenia z zakresu psychoonkologii dla psychologów.

III – na terenie województwa utworzono Punkty Konsultacyjne Rehabilitacji w Augustowie, Łomży i Białostockim Centrum Onkologii gdzie pacjenci mogą uzyskać informacje o projekcie i przejść badanie lekarskie w celu kwalifikacji do projektu. Planuje się realizację rehabilitacji stacjonarnej, ambulatoryjnej i społecznej. W sumie ponad 70 pacjentów przeszło konsultację w uruchomionych punktach (stan na 31 sierpnia br.).

Wszystko wskazuje na to, że Augustów pozostanie miejscem gdzie ludzie chcą odpoczywać i leczyć się. Działania w kierunku uprzemysłowienia miasta i niedostatecznie poważne traktowanie naszych naturalnych bogactw to chyba zły kierunek. Samorządowcy powinni przemyśleć priorytety podejmowanych działań i poważniej potraktować rozwój bazy sanatoryjno-wypoczynkowej. Mając w pamięci danych „Budowlanych” i świeże wspomnienia po dzisiejszej wizycie w sanatorium Uzdrowiskowym Augustów nie mamy większych wątpliwości, że to właściwa droga.

Zapraszamy do odsłuchania wypowiedzi z dzisiejszego oficjalnego otwarcie Punktu Konsultacji Rehabilitacji w Sanatorium Uzdrowiskowym Augustów.

Red.

 

Lech Fronckiel – Prezes Zarządu Spółki Akcyjnej BiaVita Polska

 

Psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii Małgorzata Rymarska

Magdalena Joanna Borkowska Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii

Dyrektor ds. Medycznych Sanatorium Uzdrowiskowego Augustów Zbigniew Plak

Członka Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk