Promocja książki „Opowieści z domu pod topolą” pióra Józefy Drozdowskiej

Prawdziwe tłumy przyciągnęła w niedzielne (8.04.18) popołudnie do Miejskiego Domu Kultury promocja książki „Opowieści z domu pod topolą” pióra Józefy Drozdowskiej. Nie powinno to nikogo dziwić – Józefa Drozdowska jest dobrze znana we wcale nie takim małym augustowskim „światku literackim”, ale nie tylko… To poetka, autorka książek dla dzieci, małych form prozatorskich i dziennikarskich; bibliotekarka, regionalistka, przewodnik turystyczny; jest członkiem Związku Literatów Polskich. Debiutowała w 1978 r. w „Prometeju” i „Gazecie Współczesnej”. Publikowała też w wielu innych czasopismach, m.in. „Przeglądzie Augustowskim”, „Krajobrazach” i „Martyrii”. Jej utwory zamieszczano w antologiach i podręcznikach, jak również tłumaczono na język białoruski, litewski i esperanto. Współredaktorka książek: „Powołany: antologia utworów o św. Brunonie Bonifacym z Kwerfurtu”, „Augustowscy ułani”, „Pamiętnika I Zjazdu Rodziny Malinowskich”, a jej poezja była wielokrotnie nagradzana, m.in. nagrodą Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach za książkę dla dzieci „Rozmowy z Izabelką” oraz Złotą Buławą Hetmańską za cykl wierszy „Mieszkającym nad Biebrzą”. Przez wiele lat spotykała się z Państwem w sali MDK-u na czwartkowych spotkaniach literackich, teraz jest organizatorką Niedzielnych Pogwarków Poetyckich przy Herbatce, a w niedzielę wystąpiła w trochę innej roli – bohaterki spotkania.
„Opowieści z domu pod topolą”, o którą wypytywała Autorkę Alicja Kędzierska, ukazała się jako trzecia z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, którego wydawcą jest Jamiński Zespół Indeksacyjny. To zbiór wspomnień, impresji literacko-etnograficznych nawiązujących do tradycji świątecznych i obrzędowych Augustowszczyzny pięknie zilustrowany przez Renata Rybsztat, która jest także autorką grafiki okładkowej.
Wokół tej tematyki właśnie toczyło się niedzielne spotkanie – skupiliśmy się na wiosennym czasie i wciągnęliśmy bardzo liczną widownię w dyskusję o wielkanocnych zwyczajach oraz tych związanych z Nabożeństwami Majowymi na podaugustowskich wsiach. Nie zabrakło również wspomnień i anegdot Pani Józefy, związanych z pisaniem tekstów zawartych w książce, a Olga Bieniewska i Maciej Gudewicz z Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” w przepięknych strojach odczytali dwie „Opowieści z domu pod topolą”, które dotyczą właśnie tych zwyczajów. Ostatnim punktem spotkania, tuż po serdecznych gratulacjach płynących z każdej strony, było podpisywanie książek przez Autorkę.
Jeśli ktoś z Państwa nie zdążył zakupić „Opowieści z domu pod topolą” w niedzielę, może to uczynić w Miejskim Domu Kultury, gdzie prowadzona jest sprzedaż.
APK – Miejski Dom Kultury ze swojej strony gratuluje Pani Józefie Drozdowskiej wspaniałej (mamy nadzieję nie ostatniej) publikacji i serdecznie dziękuje, przede wszystkim, widowni za bardzo liczne przybycie, Panu Ryszardowi Korąkiewiczowi z Jamiński Zespół Indeksacyjny za słowo wstępu, Pani Halina Poźniakowska i młodzieży z Zespół Tańca Ludowego Bystry – Oldze Bieniewskiej i Maciejowi Gudewiczowi – za uświetnienie spotkania oraz Kwiaciarni Red Rose iMuzeum Ziemi Augustowskiej za wypożyczenie eksponatów do scenografii.
APK – MDK

Jeden komentarz

  • Zbigniew12. Kwi, 2018

    Frekwencja na spotkaniu godna wkładu Autorki w życie kulturalne Augustowa.