W dniach 25 i 26 sierpnia 2018 r. odbyły się 21. Otwarte Regaty Żeglarskie o Puchar Prezesa Fabryk Mebli FORTE S.A. zorganizowane przez Klub Żeglarski KAMENA przy FORTE. Zawody zostały rozegrane w trzech klasach: Omega, Micro oraz Jachty Kabinowe (załogi min. 3-osobowe) oraz Wyścig Samotników (załogi 1-osobowe). Akwenem regat było Ploso Bryzglowskie na południu Jeziora Wigry. W regatach wzięli udział żeglarze z Augustowa, Sokółki, Białegostoku oraz z miejscowych klubów z Suwałk, razem 31 załóg.

Tegoroczne regaty żeglarskie połączone były z obchodami 35-lecia istnienia Klubu Żeglarskiego KAMENA. Na przystani w Bryzglu była prezentowana wystawa zdjęć z historii klubu począwszy aż od roku 1983. Odbyły się też okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości i sponsorów klubu.

Warunki pogodowe tym razem nie sprzyjały uczestnikom regat. Przechodzący front atmosferyczny spowodował załamanie pogody. Nastąpiło ochłodzenie, opady deszczu i silny wiatr, dochodzący w szkwałach do 6 stopni skali Beauforta. Mimo tego, w sobotę rozegrano 4 wyścigi. Dzielni żeglarze doskonale poradzili sobie w tych trudnych warunkach.

Pierwszego dnia regat, żeglarze, zaproszeni goście i pracownicy FORTE mogli odpocząć i posilić się przy wieczornym ognisku żeglarskim. Rodzinną atmosferę wśród zgromadzonych uświetnił swoim występem zespół muzyczny „Nocny Patrol” z Suwałk. Zebrani wokół wiaty kominkowej uczestnicy imprezy doskonale bawili się przy koncercie szant żeglarskich do późnych godzin wieczornych.

Drugiego dnia regat przy nieco lepszej pogodzie dokończono zaplanowane wyścigi. Tradycyjnie, jako ostatni odbył się „Wyścig samotników” poświęcony żeglarzom, którzy odeszli na „wieczną wachtę”, wystartowało 12 sterników.

Dwudniowe Otwarte Regaty Żeglarskie o Puchar Prezesa F. M. FORTE S.A. zakończone zostały uroczystością rozdania pucharów i nagród rzeczowych dla zwycięzców w poszczególnych klasach oraz podsumowaniem regat przez Komandora Klubu.


Końcowe wyniki regat przedstawiają się następująco:

Klasa – Omega:

1 miejsce: UKS „Nord” Augustów, sternik Piotr Ossowski z załogą

2 miejsce: PŻKS „Dżygit” Białystok, sternik Maciej Garniewski z załogą

3 miejsce: UKS „Nord” Augustów, sternik Maciej Wasilewski z załogą

Klasa – Micro:

1 miejsce: Stowarzyszenie „Wigierski Wiatr” Suwałki, sternik Dariusz Ferenc z załogą

2 miejsce: Klub Wodny „Hańcza” Suwałki, sternik Michał Walicki z załogą

3 miejsce: Klub Wodny „Hańcza” Suwałki, sternik Ireneusz Sobolewski z załogą

Klasa – Jachty Kabinowe:

1 miejsce: Stowarzyszenie „Wigierski Wiatr” Suwałki, sternik Przemysław Tkacz z załogą

2 miejsce: Klub Wodny PTTK Suwałki, sternik Romuald Sztabiński z załogą

3 miejsce: Klub Wodny PTT K Suwałki, sternik Robert Kordaszewski z załogą

Wyścig Samotników:

Piotr Ossowski – UKS “Nord” Augustów

Andrzej Stępkowski – KŻ „Kamena” Suwałki

Maciej Szymański – UKS „Nord” Augustów

(i)