Wśród wszystkich materiałów wykorzystywanych do produkcji rynien, od wielu lat prym wiedze stal. To właśnie ten surowiec jest uważany przez Polaków za najbardziej wytrzymały i solidny, a przy tym nienaganny estetycznie. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu system odprowadzania wody wymaga specjalistycznej konserwacji, by służył sprawnie nawet 50 lat!

Czynniki zagrażające orynnowaniu ze stali

Każdy system odprowadzania wody narażony jest przede wszystkim na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Silne wiatry mogę powyginać lub nawet pozrywać fragmenty rynien, a deszcz bogaty w związki siarki, chloru, azotu lub sole mineralne może znacząco naruszyć powłokę systemu i doprowadzić do powstania ogniw galwanicznych, a później – korozji. Jednak największym zagrożeniem dla wszystkich systemów orynnowania są uszkodzenia powstałe podczas montażu, których nie wykryto, a których następstwem są reakcje zachodzące między wadliwym fragmentem a zanieczyszczeniami ze środowiska. Warto pamiętać o tym, że ryzyko wystąpienia uszkodzeń systemu rynnowego spowodowanego zanieczyszczeniami środowiskowymi zwiększa się znacząco w obszarach przemysłowych i przybrzeżnych. Orynnowanie zamontowane w takim regionie powinno być poddawane niezwykle starannej, systematycznej konserwacji.

Po pierwsze kontrola

Każdy profesjonalny dekarz po zakończonym montażu orynnowania powinien przeprowadzić tzw. próbę szczelności. Przede wszystkim należy oczyścić koryta z wszelkich pozostałości montażowych, takich jak luźne okucia, kawałki blachy, wióry wiertnicze itp. Pozostawienie tych elementów w rynnach mogłoby skutkować uszkodzeniem powierzchni i w konsekwencji wystąpieniem wykwitów rdzy. – Pomyślne zakończenie procesu montażu nie wiąże się z zaprzestaniem kontrolowania stanu systemu rynnowego. Przynajmniej dwa razy do roku należy sprawdzać stan rynien stalowych zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Jeżeli zauważymy, że któreś z mocowań jest uszkodzone należy je jak najszybciej wymienić. Nawet odrobinę poluźnione złącza mogą powodować wyciek, a ten z kolei przyczynia się do powstawania korozji. Niezwykle ważny jest również stan powłoki lakierniczej i krawędzi systemu, którego ogólna kontrola powinna odbywać się raz do roku, a dokładna inspekcja raz na pięć lat. Po upływie okresu gwarancyjnego natomiast, raz na dwa lata. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet drobne łuszczenia czy pęknięcia powłoki wymagają natychmiastowej naprawy – radzi Tomasz Madej, ekspert firmy Galeco, producenta systemów rynnowych.

Po drugie konserwacja

System rynnowy powinien być systematycznie i dokładnie udrożniany, czyli czyszczony ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które mogłyby utrudniać lub uniemożliwiać prawidłowy przepływ wody. – Najlepiej sprawdzi się woda pod wysokim ciśnieniem lub miękka ściereczka i gąbka. Do tego typu czynności nie powinniśmy wykorzystywać natomiast ostrych narzędzi takich jak np. grabie, które mogłyby porysować i zniszczyć wewnętrzną powłokę systemu rynnowego. Nie zaleca się także używania silnych, żrących środków czystości, które w znacznym stopniu osłabiają warstwę lakierniczą. Jeżeli jednak zauważymy, że na powierzchni pojawiły się rysy, pęknięcia lub początki korozji należy niezwłocznie przystąpić do prac naprawczych, stosując jedynie farby przeznaczone do powierzchni stalowych – dodaje ekspert Galeco. Niezwykle ważne jest oczyszczenie naprawianej powierzchni (za pomocą szmatki lub papieru ściernego) i jej odtłuszczenie. Następnie małym pędzelkiem wystarczy starannie zamalować uszkodzony fragment i nałożyć jedną lub dwie warstwy farby, w zależności od zaleceń producenta.

Orynnowanie stalowe charakteryzuje się ogromną wytrzymałością, a poprawnie zamontowane na dachu może służyć nam przez wiele lat. Warto pamiętać jednak o przeprowadzaniu systematycznej kontroli całego systemu rynnowego oraz o prawidłowej jego konserwacji, dzięki czemu będzie skutecznie ochraniał nasz dom przed negatywnym działaniem deszczu i śniegu.

sfera-group.pl