Taką decyzję podjęli radni z powiatu sejneńskiego. Zakaz pływania pojazdami z silnikami spalinowymi obowiązywać będzie tam od najbliższej środy (19.06).

Starosta sejneński Maciej Plesiewicz podkreślał, że o wprowadzenie ograniczeń wnioskowało wielu mieszkańców gmin Sejny i Krasnopol.

– Sam niejednokrotnie byłem świadkiem, kiedy skutery wodne i łodzie motorowe pływały po tych akwenach. Takie sytuacje nie przyciągają turystów i źle wpływają na przyrodę. A my na Sejneńszczyźnie chcemy stawiać na turystykę.

Negatywnie o zakazie wypowiadał się wójt gminy Krasnopol, na terenie której leżą oba jeziora. Karol Szrajbert podkreśla, że to kolejne takie ograniczenie w regionie.

– Zakaz nie podoba się tym, którzy mają kwatery agroturystyczne i od lat inwestowali tam pieniądze. Nie oszukujmy się, ale na naszym terenie to jedna z niewielu możliwości rozwojowych. Takie ograniczenie obowiązuje już na jeziorze Długim, które jest tłumnie oblegane przez turystów. Otrzymuję sygnały od mieszkańców, to ograniczenie nie tylko dla działalności turystycznej, ale także duża niedogodność w dysponowaniu własnymi gruntami.

Zakaz wejdzie w życie 19 czerwca. Od tego dnia, gdy ktoś zauważy motorówkę na jeziorach powinien powiadomić policję.| red: kap

autor: Marcin Kapuściński / radio.bialystok.pl