Grupa reprezentacyjna Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” pod przewodnictwem Haliny Poźniakowskiej nie próżnuje i wciąż zachwyca. Tym razem Bystrzacy wybrali się na Śląsk, aby wraz z innymi zespołami m.in. ze Słowacji, Ukrainy, Węgier, Żor, Katowic, Nędzy uczestniczyć w XIX Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych „Śląsk- kraina wielu kultur”. Ideą tego corocznego festiwalu jest promowanie wielokulturowości Śląska, wzajemne poznawanie, przenikanie się różnorakich regionów, wymiana doświadczeń i umiejętności. Co roku gośćmi specjalnymi są zespoły zagraniczne bądź pochodzące z innych zakątków Polski, spoza kręgu kultury śląskiej, co niewątpliwie poszerza i urozmaica formę tej międzynarodowej imprezy. Wielokulturowość zauważalna była od początku na płaszczyźnie rozmaitości prezentacji scenicznych, które nie ograniczały się jedynie do występów zespołów folklorystycznych. Na scenie pojawiły się zespoły tańca nowoczesnego, baletu, orkiestra dęta czy mażoretki.

W czwartkowy poranek, 6 czerwca 2019r. grupa tancerzy wraz z kapelą dotarła do Raciborza. Krótko po przyjeździe Bystrzacy dali swój pierwszy festiwalowy koncert w Domu Kultury w Kuźni Raciborskiej, gdzie zostali ciepło przyjęci przez miejscową ludność i uczniów z okolicznej szkoły.

Kluczowym wydarzeniem całego festiwalu był konkurs w Żorach. Zespół jak zwykle godnie reprezentował Augustów stawiając wysoko porzeczkę rywalom. Doskonale przygotowani młodzi tancerze w idealnie wyprasowanych strojach zaprezentowali swój wysoki poziom. Pomimo przygody z uszkodzonym akordeonem i stresu przed ważnym koncertem ZTL „Bystry” pokonał rywali z m.in. Żor, Raciborza czy Ukrainy klasyfikując się tym samym na 1 miejscu w konkursie folklorystycznym.

To ogromne osiągnięcie szczególnie, że do grupy reprezentacyjnej niecałe pół roku temu dołączyły nowe osoby. Po stresującym koncercie Bystrzacy zrelaksowali się i naładowali baterie do kolejnego występu w raciborskim Aquaparku. Tego samego dnia w Parku Roth w Raciborzu odbyła się Noc Świętojańska, w której „Bystry” aktywnie uczestniczył. Nie obyło się bez ludowych tańców, przyśpiewek i zjawiskowego przedstawienia z puszczaniem wianków na wodę.

W sobotę 8 czerwca ulicami Raciborza przeszedł uroczysty korowód na Zamek Piastowski. Część ulic miasta została wyłączona z ruchu aby wszyscy przechodnie mogli podziwiać wielokulturowy pochód składający się z kilkunastu zespołów przystrojonych w piękne, bardzo różne i barwne stroje. Donośny śpiew i dźwięki instrumentów poszczególnych grup rozbrzmiewały w całym mieście. Na Zamku odbył się koncert galowy, na którym zaprezentowali się zaproszeni gości i zespoły gospodarzy. Zespół „Bystry” jak zwykle zachwycił i pobudził do wspólnej zabawy widownię, która wtórowała przy dźwiękach instrumentów augustowskiej kapeli, akordeonów, skrzypiec i bębenka.

Zwieńczeniem udanych występów był grill w pięknych okolicznościach natury, podczas którego uczestnicy mogli się bawić i wzajemnie poznawać. W niedzielę wszyscy ubrani w stroje ludowe uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w kościele Farnym w Raciborzu. Po uroczystościach związanych ze Świętem Zesłania Ducha Świętego zespoły udały się do miejscowości Haj ve Slezku w Czechach by wspólnie z tamtejszymi mieszkańcami świętować początek wakacji na festynie „Kapryśne Lato”. Wieczorem odbyła się wspólna zabawa zespołów kończąca festiwal „Śląsk – kraina wielu kultur”. Ostatni dzień pobytu na Śląsku upłynął na szaleństwie oraz trzymających w napięciu zjazdach na olbrzymich kolejkach w parku rozrywki „Energylandia” w Zatorze. Był to bardzo przyjemny i dobrze zorganizowany festiwal. Występy ze wspaniałą publicznością oraz czas wolny na zabawę i integrację zespołów sprawił, że Bystrzacy wrócili do Augustowa nie tylko z pucharem, ale i nowymi doświadczeniami, umiejętnościami oraz nowymi znajomościami.

To nie koniec przygód naszego augustowskiego zespołu. Młodzież solidnie przygotowuje się już do kolejnych festiwalowych wyjazdów, tym razem zagoszczą we Francji , a grupa młodsza wyjeżdża do Kielc na 46 Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej „KIELCE -2019”.

Olga Bieniewska