Augustowskie Placówki Kultury zapraszają na sztukę, która wprost ze sceny West Endu w Londynie trafi na ekran kina Iskra w Augustowie – tak zapowiada się kolejna odsłona teatralnego cyklu „Kurtyna w Górę”.
15 kwietnia o godz. 18:15 rozpoczniemy w kinie retransmisję dramatu Williama Shakespeare’a pt. „Król Lear”, uważanego przez wielu znawców za najlepszą tragedię, jaką kiedykolwiek napisano.
Autor zaczerpnął osnowę sztuki z dawnych kronik historycznych i sztuki teatralnej obecnej na scenach w jego czasach. Lear, mityczny król Brytanii, postanawia obdzielić swymi dobrami trzy córki: Gonerylę, Reganę i Kordelię. Lear rozdziela przywileje według deklarowanej miłości do niego, więc gdy prostolinijna Kordelia nie ściga się z siostrami w pochlebstwach, zostaje wydziedziczona. Wkrótce okrutny los, jak to bywa u Szekspira, pokaże, kto kochał najbardziej… Dramat w równym stopniu pokazuje upadek wielkości króla, który musi stać się zwykłym człowiekiem, jak i upadek człowieka, który przybity nawałem nieszczęść osuwa się w szaleństwo.
Po rolę Króla Leara sięgali najwybitniejsi aktorzy, dla których była szansą na stworzenie w dojrzałym wieku kreacji złożonej, wykorzystującej cały arsenał dramatycznych środków wyrazu. Ian McKellen po mistrzowsku sprostał temu arcytrudnemu zadaniu, tworząc „niesamowicie wzruszający portret” (według magazynu „Independent”), a cały spektakl w reżyserii Jonathana Munby’ego, wystawiony przez Chichester Festival Theatre, otrzymał najwyższe noty i pochwały od wszystkich czołowych dzienników i tygodników.
Szanowni Państwo, zapraszamy na to niecodzienne spotkanie z wielkim, światowym teatrem! Sztuka została zarejestrowana w Londynie 27 września 2018. Wspaniała, cyfrowa jakość dźwięku i obrazu, a wszystko dostosowane do ekranu kinowego i opatrzone polskimi napisami daje nam szansę do spotkania z wielką teatralną sceną światowej sławy – serdecznie zapraszamy.
APK
– – –
cena biletu: 20 zł
sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok