Mamy za sobą niezwykłe wydarzenie, którym chciałabym się podzielić z Czytelnikami. Jest to XX jubileuszowe Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych, które miało miejsce 21 września br. w Studzienicznej. Odbywało się ono pod opiekuńczym płaszczem Matki Bożej czczonej w studzieniczańskim obrazie.

Spotkania twórców z terenu diecezji ełckiej były i są nadal odpowiedzią na List Ojca Świętego do artystów. Dotąd spotykaliśmy się w Augustowie (z zakończeniem dnia w Studzienicznej), Białej Piskiej, Ełku, Giżycku, Gołdapi, Klusach i Ogródku, Mikołajkach, Olecku, Piszu i Praniu, Rajgrodzie, Sejnach (dwa razy), Starych Juchach i Jeziorowskich, Suwałkach, Węgorzewie, Wigrach (trzy razy, po raz pierwszy w połączeniu z Maćkową Rudą) i w Wydminach. Głównym punktem każdego ze spotkań jest Msza św. w intencji środowisk twórczych i dziennikarskich sprawowana pod przewodnictwem biskupa naszej diecezji. Ważne są też rozmowy, koncerty, sesje naukowe, zwiedzanie wystaw i obiektów kultury, czytanie wierszy i agapa.

XX Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych, Studzieniczna 2019. Zdjęcia Józefy Drozdowskiej.

Jubileuszowe XX spotkanie miało miejsce w Studzienicznej. We wrześniu tego nie rozpieszczała nas pogoda. Jednak wspólna modlitwa pod przewodnictwem JE ks. bpa Jerzego Mazura, występy artystów, czytanie poezji i serdeczność, z jaką zostaliśmy przyjęci, sprawiły, że chwile razem spędzone, mam nadzieję, pozostaną w nas na długo. Mieliśmy okazję zwiedzić jedyne w swoim rodzaju Centrum Edukacji Leśnej im. Jana Pawła II i posłuchać niezwykłych opowieści o przyrodzie Puszczy Augustowskiej, snutych przez Karola Chodkiewicza. Na scenie ołtarza polowego mogliśmy podziwiać kunszt artystyczny muzyków, śpiewaków i tancerzy. Goście z Gdańska ̶ Katarzyna Rogalska, sopranistka i zarazem skrzypaczka, związana z Cappellą Gedanensis oraz Cezary Paciorek, akordeonista, pianista i kompozytor oraz jazzman, zaprezentowali m.in. „Modlitwęˮ Bułata Okudżawy czy „Biały krzyżˮ z repertuaru „Czerwonych Gitarˮ oraz piosenki ze znanych filmów. Tradycyjne pieśni ludowe wykonał Zespół Śpiewaczy „Wigranieˮ ze Starego Folwarku. W wiązance tańców augustowsko-suwalskich podziwu godne umiejętności taneczne i śpiewacze pokazał Zespół Tańca Ludowego „Bystryˮ z Augustowskich Placówek Kultury, pracujący pod kierunkiem swojej założycielki i choreografki Haliny Poźniakowskiej. Ze względu na kapryśną aurę, niesprzyjającą czytaniu, ostatnie punkty programu realizowane były w sali kominkowej. W niej to zaprezentowały się w dwugłosie poetyckim Bożena Diemjaniuk i Józefa Drozdowska. Wybór przeczytanych wierszy dołączony został do poniższego tekstu. Następnie wysłuchano koncertu akordeonowego w wykonaniu Cezarego Paciorka. Gdański artysta przedstawił różne aranżacje utworów jazzowych na akordeon, a także własną kompozycję, zatytułowaną „Proście o pokójˮ. Na końcu zaprezentowali własne wiersze: Irena Batura, Henryk Ćwikowski, Lucyna Karna, Czesław Kowalewski, Janina Osewska, Małgorzata Pieńkowska, Waldemar Pieńkowski, Leonarda Szubzda, Krystyna Walicka, Ewa Wojtków i Krystyna Zawadzka. Swoimi refleksjami związanymi ze sztuką podzielił się artysta malarz, a także poeta, prof. Andrzej Strumiłło.

XX Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych, Studzieniczna 2019. Zdjęcia Bożeny Diemjaniuk.

W studzieniczańskim wydarzeniu brali udział twórcy różnych profesji. Ze środowiska literackiego, poza wspomnianymi wyżej, byli także: Genowefa Balukiewicz, Wojciech Batura, Józef Zenon Budziński, Wiesława Teresa Czartoryska, Eugeniusz Janusz i Monika Rogińska. Wszyscy przybyli na uroczystość zostali podjęci posiłkiem, na który złożyły się bardzo smaczne dania regionalne. Każdy z uczestników, jak przystało na jubileusz, otrzymał prezent, czyli jednodniówkę zatytułowaną „Niech żyją artyściˮ, przygotowaną przez zespół w składzie: ks. Jerzy Sikora, Wiesława Teresa Czartoryska, Marek Jadczak. Zawiera ona m.in. słowo bpa Jerzego Mazura i historyczny artykuł organizatora spotkań ks. prof. Jerzego Sikory. Są w niej wypowiedzi znanych reżyserów Janusza Majewskiego, w którego posiadłości na Mazurach miało miejsce jedno ze spotkań, a także Krzysztofa Zanussiego. Nie zabrakło też refleksji i wspomnień autorstwa: Józefa Zenona Budzińskiego, Józefy Drozdowskiej, Małgorzaty Flisikowskiej, Eugeniusza Janusza, Janiny Osewskiej, Małgorzaty Pieńkowskiej, Moniki Rogińskiej, Andrzeja Strumiłły i Leonardy Szubzdy. Są wiersze laureatów konkursów, które swego czasu ogłaszało diecezjalne pismo „Martyriaˮ: Alicji Bolińskiej, Bożeny Diemjaniuk, Krystiana Krzemińskiego i Małgorzaty Pieńkowskiej oraz utwory z tomików Piotra Januszkiewicza i Jadwigi Sutuły-Karp wydanych przez Diecezjalne Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. Jednodniówkę uzupełniają zdjęcia. Niektóre z nich autorstwa Janiny Osewskiej.

XX Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych, Studzieniczna 2019. Zdjęcia Haliny Poźniakowskiej.

Organizatorzy tegorocznego spotkania to: Diecezjalne Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej, Augustowskie Placówki Kultury i Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem.

Jeszcze raz dziękując ks. prof. Jerzemu Sikorze za jego dwudziestoletni trud nad spajaniem środowiska twórczego i dziennikarskiego, mam nadzieję, że za rok spotkamy się w którejś z parafii, gdzie jeszcze nie byliśmy, by cieszyć się ze spotkania z Panem Bogiem i ze sobą oraz by dzielić się naszą twórczością.

Józefa Drozdowska, fot. Bożena Diemjaniuk, Halina Poźniakowska i autorka


Wybór wierszy z Dwugłosu poetyckiego Bożeny Diemjaniuk i Józefy Drozdowskiej w formacie PDF do pobrania TUTAJ >>>