Sport i czytanie książek w powszechnej świadomości rzadko idą w parze. Stereotyp jest taki, że sportowcy nie czytają, a mole książkowe nie uprawiają sportu. Piotr Rułkowski – trener boksu, właściciel klubu Sztorm Augustów – wbrew temu stereotypowi lubi czytać i uważa, że dzieci i młodzież warto zarażać zarówno pasją do sportu, jak i do książek. To on wymyślił akcję czytania dzieciom w swoim klubie bokserskim, a chwilę później Fundacja ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” ogłosiła, że tegoroczny XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom będzie przebiegał pod hasłem: „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”.

W tej sytuacji nie pozostało nic innego jak z okazji Tygodnia Czytania zaprosić dzieci z wychowawcami do Piotra. Kiedy ogłosiłam na Facebooku tę wspólną akcję klubu Sztorm i augustowskiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, okazało się, że czytających sportowców jest w Augustowie więcej. Do udziału w Tygodniu Czytania Dzieciom zgłosili się także: Akademia Augustów, Bracia Jaćwieży, Swan Studio, Studio Treningu Funkcjonalnego i Kettlebell Augustów.

W spotkaniach wzięły udział augustowskie szkoły podstawowe i Przedszkole Montessori. Właściciele klubów stanęli na wysokości zadania i oprócz czytania książek zapewnili dzieciakom wspaniałe sportowe atrakcje.

Sportowcy czytali też dzieciom w bibliotekach szkolnych. Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 gościła mistrza kajakarstwa Adama Wysockiego, który przyniósł ze sobą książki czytane przez niego na dobranoc własnym dzieciom. Może wkrótce taką akcję przeprowadzimy z panem Adamem w nowej bazie kajakarzy.

W bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 czytał dzieciom Mariusz Korzeniecki trenujący koszykówkę na  wózkach. Swoją pozytywną energią i bezpośredniością tak bardzo ujął dzieci, że zasypały go gradem pytań i długo nie chciały wypuścić ze spotkania.

Bardzo dziękuję nauczycielom, którzy zechcieli wziąć udział w XVIII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom i zaprowadzili swoje klasy do klubów. Za koordynację wydarzenia dziękuję bibliotekarkom szkolnym: Małgorzacie Sawickiej, Dorocie Zawadzkiej i Małgorzacie Kleczkowskiej.

Szczególne podziękowania kieruję do właścicieli klubów: Piotra Rułkowskiego, Magdaleny Śleszyńskiej, Emila Korżyńskiego, Anny Lasoty-Szymańskiej i Joanny Trzaskowskiej.

Mam nadzieję, że dalej będziemy wspólnie łamać stereotypy i kontynuować akcję „Sportowcy czytają dzieciom” nie tylko przy okazji Tygodnia Czytania Dzieciom.

Monika Rowińska, prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddziału w Augustowie