Południce, wampiry, mamuny, zmory i kłobuki na dwa dni opanowały szkolne biblioteki. Wszystkie te stworzenia wywodzą się ze słowiańskiej mitologii, a walczą z nimi bohaterowie dwóch bestsellerowych trylogii fantasy: „Zapomniana księga” i „Żniwiarz” autorstwa polskiej pisarki Pauliny Hendel. Pani Paulina spotykała się z augustowską młodzieżą przez dwa majowe dni w bibliotekach Szkoły Podstawowej nr 3 i nr 4.

– Potraficie bez trudu wymienić greckich i rzymskich bogów, ale nic nie wiecie o wierzeniach swoich słowiańskich przodków

– odpowiadała autorka na pytania nastolatków dlaczego do swoich powieści wprowadziła zapomnianych bożków i demony z polskich puszcz i bagien.

Książki Pauliny Hendel mają wiernych fanów, którzy nie mogą doczekać się kontynuacji przygód Huberta z „Zapomnianej księgi”, czy Magdy ze „Żniwiarza”. Wiele młodych osób dzięki nim wciąga się w czytanie.

W czterech spotkaniach autorskich wzięło udział 200 uczniów klas VII i VIII ze wszystkich augustowskich szkół. Spotkania zorganizowało Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie, a współfinansowała je Gmina Miasto Augustów.

Specjalne podziękowania kieruję do Maćka Trojanowskiego – autora blogu „Czytanie jest Spoko”, który był pomysłodawcą zaproszenia pisarki do Augustowa.

Monika Rowińska

prezes TNBSP Oddziału w Augustowie