W dniu 17.05.2019 roku obchodziliśmy 28 rocznicę nadania szkole imienia króla Zygmunta II Augusta, ponadto uroczystość dotyczyła również 100-lecia odzyskania niepodległości przez Augustów, który uzyskał ją 26 lipca 1919 roku. Te ważne momenty zbiegły się ze 100-leciem istnienia Naszej placówki. To najstarsza szkoła w Augustowie.

W uroczystości, oprócz uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk, Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu Anita Szostak, przedstawiciele Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Augustowie – p. Barbara Czartoszewska, p. Zbigniew Ulikowski oraz przedstawiciele Rady Rodziców wraz z przewodniczącym p. Adamem Sobeckim, dyrektorzy szkół podstawowych, średnich, przedszkoli i żłobka oraz emerytowani nauczyciele, byli dyrektorzy i przyjaciele szkoły.

Świętowanie rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, a następnie wszyscy przybyli na uroczystość wysłuchali przemówienia Dyrektora p. Leszka Mołodziejki, który zaprosił do obejrzenia prezentacji ukazującej historię szkoły od dnia 14 listopada 1918 roku do 17.05. 2019 roku. Tę niezwykłą podróż w przeszłość przygotowali nauczyciele p. Stanisław Polak oraz p. Elżbieta Budzińska. Dostarczyli nam wielu wzruszeń i niezapomnianych emocji. Kolejnym elementem akademii była część artystyczna, w której uczniowie popisywali się swymi umiejętnościami aktorskimi i muzycznymi. Zaprezentowana została scenka związana z lekcją sprzed stu lat. Tę część przygotowały panie: Beata Arciszewska, Elżbieta Budzińska, Ewa Chodacz. Przybyli goście, uczniowie, nauczyciele wspólnie włączyli się do śpiewania piosenek „To był świat w zupełnie starym stylu…” oraz „Dni, których nie znamy…”.

Po części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni do sali lekcyjnej sprzed stu lat. Nauczycielki p. Ewa Kuryło, p. Teresa Paczkowska, p. Monika Szyndler oraz p. Bożena Szyperek stworzyły, dzięki zgromadzonym rekwizytom i pamiątkom, miejsce nauki uczniów z początku XIX wieku. Przybyli goście i uczniowie mogli przenieść się w czasie i na chwilę poczuć ducha „tamtych dni…”. W tym miejscu można było również obejrzeć kronikę szkolną redagowaną przez p. Zofię Milanowską, p. Stanisława Polaka, p. Emilię Sobecką oraz publikację „Szkolnictwo Polskie w hołdzie Narodowi Polskiemu” wydaną z inicjatywy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Zygmunta II Augusta.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na tę niecodzienną i wzruszającą uroczystość. Mamy nadzieję, że chwile spędzone w murach naszej szkoły pozostaną na zawsze w pamięci i sercach tych, którzy tu uczyli się, pracowali i mieli wpływ na obecny kształt tej najstarszej w Augustowie placówki.

– sp2aug.pl –