Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Rada Artystyczna festiwalu zaprosiła grupę młodszą Zespołu Tańca Ludowego „BYSTRY” na 46 Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej „KIELCE -2019”, który odbył się w dniach 11- 17.07.2019r. w Kielcach.

W programie wymienionej imprezy oprócz występów konkursowych i pokazowych zorganizowane były czterodniowe warsztaty artystyczne dla członków zespołów tanecznych jak i wokalnych oraz wycieczki krajoznawcze, zajęcia integracyjne oraz zabawy rekreacyjne.

W dniu 11.07. 2019r. ok. godziny 7 młodzi artyści „Bystrego” wyjechali z Augustowa do Kielc, aby zaprezentować swoje umiejętności taneczno – wokalne, tańce i pieśni regionu kurpiowskiego.

W piątek w Kieleckim Centrum Kultury swoje umiejętności prezentowały zespoły taneczne różnych kategorii. Każdy występ oceniali wykwalifikowani jurorzy, ich werdykt był podstawą do przyznania wykonawcom festiwalowych nagród podczas koncertu galowego na Kadzielni – Złote, Srebrne i Brązowe Jodły. – To był chyba najważniejszy moment dla naszych uczestników festiwalu, ponieważ trzeba było zmierzyć się z ponad 340 artystami z Polski, Ukrainy i Kanady. Jak przysłowie mówi – „Chcieć to znaczy móc” – młodzi artyści zdobyli II miejsce co oznaczało, że otrzymali „Srebrną Jodłę 2019” w kategorii zespoły reprezentujące folklor polski.

Jak już wspomniano, w programie wyjazdu Zespołu „Bystry” (grupy młodszej) jednym z punktów były warsztaty artystyczne prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę tańca ludowego i klasycznego, Panią Zofię Czechlewską ( tancerka ZPiT „Śląsk”) i Annę Budnicką (pedagog tańca w KTT). Zajęcia wzbogaciły warsztat artystyczny, młodzież poznała nowe techniki taneczne, tańce ludowe oraz elementy klasyki tańca.

Oprócz warsztatów Bystrzacy zwiedzili Ziemię Świętokrzyską (Zamek w Chęcinach, Dąb Bartek, Jaskinia Raj i Centrum Neandertalczyka, Bazylikę Mniejszą na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich, Muzeum Zabawy i Zabawek, Muzeum Narodowe z Sanktuarium Józefa Piłsudskiego z Ogrodem Włoskim, Park Kadzielnia. Każdy dzień pobytu w Kielcach zakończony był przygotowanymi przez organizatora festiwalu- Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – spotkaniami integracyjnymi z innymi grupami biorącymi udział w warsztatach. Były to ogniska, dyskoteki, zawody sportowe i zabawy integracyjne, itp.

17.07.2019r. po wykwaterowaniu się, grupa wyruszyła w drogę powrotną. Korzystając z okazji, zajechała do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie.

***

Już w najbliższy poniedziałek koniec wakacji letnich. Dla całego ZTL „Bystry” rozpoczną się kolejne miesiące wytężonej pracy. Okres wakacyjny został wykorzystany przez znaczną część zespołu na szkolenie. Festiwale, konkursy, rożnego rodzaju warsztaty artystyczne, nie pozwoliły młodym artystom na całkowite oddanie się słodkiemu lenistwu. Patrząc z innej strony, to myślę, że Pani Halina Poźniakowska i jej wychowankowie nawet gdyby chcieli, nie potrafiliby bezczynnie wysiedzieć przez 2 wolne miesiące. Taniec to ich pasja, a nie wyobrażam sobie, aby ktoś chciał odpoczywać od czegoś, co kocha 🙂 Możliwość zwiedzenia rożnych części Polski i Europu, na pewno rekompensowała pewne osobiste wyrzeczenia.

Teraz nauka i kolejne występy. Czekamy na te przed naszą augustowską publicznością.

|Bart.

Instruktor oraz członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” serdecznie dziękują Towarzystwu Młodego Krechowiaka oraz Kuratorium Oświaty w Białymstoku za wsparcie finansowe wyjazdu do Kielc.