Cichutkie pluskanie wody, świergot ptaków i żabi rechot – to wszystko pomaga zrelaksować się po długim i ciężkim dniu.

By optymalnie zadbać o staw przez cały rok, wystarczy przede wszystkim ustalenie dobrego planu działania oraz stosunkowo niewielki nakład pracy.

Pielęgnacja stawu to nie czarna magia

  • Pielęgnację rozpocznij już wczesną wiosną: Po mroźnej zimie staw stopniowo budzi się do życia. Częściowa wymiana wody, gruntowane czyszczenie dna i pompy oraz pozbycie się błota i liści z powierzchni stawu już wtedy pomoże w zapobieganiu nadmiernemu wzrostowi glonów i zapewni dobry start w nowy sezon.
  • Nowy sezon stawowy rozpoczyna się wraz z początkiem lata. Ryby i żaby zaczynają się pokazywać, a rośliny zazieleniają dno, powierzchnię oraz brzegi stawu. Nawet jeśli odpowiada Ci taka bujna roślinność, koniecznie przycinaj silnie rozrastające się rośliny! Tylko wówczas także rośliny podwodne będą mogły się rozwijać i zaopatrywać wodę w tlen.
  • Sprawdzaj filtr oraz analizuj jakość i skład chemiczny wody. Staraj się także utrzymać jej stały przepływ, w czasie upałów możesz dolać do stawu nieco świeżej wody.

Prawidłowe żywienie ryb

Wielu początkujących właścicieli stawu ogrodowego zapomina często, że na jego ograniczonej przestrzeni dieta ryb jest z reguły zdecydowanie uboższa niż w naturalnym środowisku. By nie doszło do niedoborów jakichkolwiek składników pokarmowych i ryby dalej rozwijały się prawidłowo, także w lecie powinieneś zadbać o ich żywienie i podawać im pełnowartościowy pokarm przeznaczony specjalnie dla ryb stawowych.

Gdy zbliża się koniec roku…

Jesień wnosi spokój w sztuczny biotop, jakim jest staw ogrodowy. Musisz go jednak zawczasu przygotować na zbliżającą się zimę! Spadające z drzew liście oraz więdnące części roślin szkodą jakości wody. Pompę na zimę należy odłożyć po uprzednim gruntowym wyczyszczeniu.

W Magazynie zooplus znajdziesz wszystkie istotne informacje na temat stawów ogrodowych!

By dowiedzieć się, jak samodzielnie zbudować staw ogrodowy, kliknij tutaj.

www.zooplus.pl