Strefa płatnego parkowania w Augustowie będzie przywrócona od 2020 roku

Decyzję o likwidacji Strefy Płatnego Parkowania w Augustowie radni miejscy podjęli 30 września 2017 r. Funkcjonowała ona od maja 2014 roku. Jako główny powód takich działań Rady Miejskiej podawano wolę mieszkańców co do jej likwidacji, wyrażoną w specjalnie przygotowanej sondzie. Od chwili ogłoszenia wyników, w rozmowach bezpośrednich z mieszkańcami, więcej jednak padało głosów za jej przywróceniem. Już po roku braku obowiązku opłat za miejsca parkingowe okazało się, że obawy mieszkańców, co do problemów z zaparkowaniem na głównych ulicach miasta w sezonie turystycznym potwierdziły się. Opłaty parkingowe skutecznie wymuszały rotację samochodów na parkingach, a to powodowało, że ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego było łatwiej. Ponownie w konsultacjach zapytano mieszkańców o ich zdanie na ten temat. Okazało się, że augustowianie chcą by parkomaty powróciły. Po medialnej informacji na ten temat pod artykułem wypowiadali się mieszkańcy. Wszystkie komentarze w tonie podobnym do dwóch przytoczonych niżej:

– Byłem przeciwnikiem płatnego parkowania. Po zlikwidowaniu parkometrów szybko zmieniłem zdanie. Zaparkowanie pojazdu w centrum i na obrzeżach graniczy z cudem. Wszystkie parkingi są szczególnie w godzinach pracy pozajmowane przez pracowników urzędów i innych instytucji zlokalizowanych w obrębie omawianej strefy. Zauważyłem również, że stoi bardzo wiele pojazdów z reklamami i handlarzy samochodami prawie całodobowo np. przy Banku Santander czarna Toyota AYGO, a na parkingu na przeciw Kauflandu samochód z reklamą SKUP AUT, czy coś takiego. Mała opłata klientowi zamierzającemu w ciągu godzinki załatwić sprawę nie uszczupli portfela, ale opłata za całodniowe zajmowanie parkingu może cwaniaczkom utrudnić życie. Jestem za płatnymi parkingami !!!!! Kacper

Jestem za strefą Jak będę chciał co załatwić to zapłacę te 2 zł za godz. i nie będzie problemu z miejscem tak jak teraz. A jeśli będę chciał zostawić na cały dzień to zaparkuje gdzieś poza strefą, Augustów nie jest na tyle duży aby nie można było się przejść.vidmo 10

Obecny wiceburmistrz Filip Chodkiewicz, w wywiadzie udzielonym dla Radia Białystok w lutym br. podkreślił, że sam jest zwolennikiem przywrócenia zlikwidowanych w 2017 roku opłat.

– Główna korzyść z płatnych parkingów to rotacja aut na parkingach. Dzięki temu są wolne miejsca. Dodatkowo miasto oszczędza na letnim i zimowym utrzymaniu tego terenu, bo zajmuje się nimi firma obsługująca parkomaty powiedział Wiceburmistrz.

Strefa mogła działać już w sezonie letnim. Wcześniej uchwałę o wprowadzeniu opłat podjąć musieli miejscy radni. Dopiero wtedy urzędnicy mieli ogłosić przetarg, który wyłoniłby firmę do prowadzenia strefy. 

Kierowcy muszą poczekać kolejny rok na uporządkowanie sprawy, która zanim się pojawiła budziła sporo wątpliwości. Na XI Sesji Rady Miejskiej, w dniu 27 czerwca 2019 r. radni uchwalili, że strefa z parkomatami ma zacząć funkcjonować od 1 maja 2020.

– Będzie to strefa całoroczna, z dwoma stawkami: sezonowymi i posezonowymi, takimi samymi jak obowiązywały wcześniej. Zamierzamy ustawić nowoczesne parkometry, które będą przyjmowały płatności bezdotykowe, elektroniczne, przez aplikację i oczywiście klasyczną drogą, przez monety mówi wiceburmistrz Augustowa Filip Chodkiewicz.

Radny Adam Sieńko tłumaczy, że można sięgnąć po lepsze rozwiązanie wprowadzając dla kierowców bezpłatne bilety z ograniczeniem czasowym.

Wychodząc z samochodu taki kierowca wie, że za pół godziny musi wrócić i odjechać, albo zmienić miejsce parkowania. W ten sposób zapewniamy rotację miejsc w sposób bezkosztowy dla kierowców. Natomiast szablon do ustawiania czasu to doskonałe miejsce ma promocję miasta, na ważne telefony, adresy czy informacje na temat miasta.

Jego propozycja nie znalazła jednak akceptacji u pozostałych członków rady.

Bart. / Augustow.org

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany