PONAD 4,6 TYŚ. SŁUCHACZY ZGROMADZIŁY KONCERTY JAZZ360 W CAŁEJ POLSCE– PROJEKT KOŃCZY 1. ROK

Organizatorzy projektu Jazz360 podsumowują pierwszy rok działalności. W ramach 14 tras koncertowych, w mniejszych miejscowościach odbyły się 74 koncerty jazzowe, w których udział wzięło 4,6 tyś. słuchaczy. Sukces projektu pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na muzykę jazzową wśród Polaków.

Fani jazzu z mniejszych ośrodków kultury nie mają łatwo – nowinki na scenach polskich jazz klubów, a nawet wielu artystów o wyrobionej już pozycji na scenie rzadko grywa poza czołowymi klubami i festiwalami. Lokalni liderzy i animatorzy kultury także rzadko mają do najświeższej oferty muzycznej dostęp. Tę sytuację postanowiła zmienić Fundacja Polski Jazz – organizatorka projektu Polski Jazz360. Dzięki grantowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstała koncertowo-edukacyjna sieć, która zrzesza już 26 domów kultury w całym kraju. Chcemy, aby fani jazzu mogli obcować z muzyką, która naprawdę odpowiada ich gustom. Walczymy ze stereotypem jazzu, jako muzyki trudnej – mówi Mateusz Zarembowicz, prezes Fundacji – Jazz to muzyka, która towarzyszy nam na co dzień w reklamach, centrach handlowych, filmach, kawiarniach i restauracjach. Dzieje się tak dlatego, że ludzie lubią taką muzykę. My pozwalamy im obcować z nią na żywo, poznawać różne barwy jazzu i doświadczać go w najlepszym wydaniu. Sieć rozwija także misję edukacyjną. Dzięki współpracy nawiązanej z Małą Akademią Jazzu, części koncertów towarzyszyły będą warsztaty dla dzieci i młodzieży. Już teraz ponad połowa widzów, którzy biorą udział w koncertach organizowanych w ramach Polski Jazz360 to nowi bywalcy, którzy wcześniej nie korzystali z oferty domów kultury. Dzięki projektowi, mają okazję dotrzeć do wydarzeń naprawdę odpowiadających ich gustom.

Projekt Jazz360 wystartował wiosną 2018r. od tamtej pory w ogólnopolskie trasy ruszyło już 14 zespołów.

W 26 ośrodkach kultury odbyły się 74 koncerty, w których udział wzięło 4664 widzów. Jazzbus Fundacji przejechał 42.000 km po polskich drogach. Cały czas rozwijamy sieć aby docierać do jeszcze większej liczby miejscowości i mieszkających w nich fanów jazzu. – powiedział Piotr Matla z Fundacji Polski Jazz – W 2019 roku planujemy zorganizować 200 koncertów oraz pozyskać do współpracy kolejnych 10 ośrodków kultury.

W trasy 2019 roku ruszyć mają m.in. zwycięzcy ubiegłorocznego Jazz nad Odrą – Weezdob Cllective, Anna Gadt, Wojciech Karolak Trio, Artur Dutkiewicz Trio, Krystyna Górniak Quartet, Kazimierz Jonkisz, Oleś Duo, Kuba Więcek Trio, Melanie Charles, Jacek Kochan Quartet, Skicki Skiuk, Bartek Halicki Septet.

Keep Calm PR

Projekt Polski Jazz360 realizowany jest przez Fundację Polski Jazz. Celem projektu jest propagowanie muzyki jazzowej poprzez ukazanie jej różnorodności i oswajanie z nią szerokiej publiczności. Trasy koncertowe odbywające się w ramach projektu zapewniają dostęp do czołówki aktualnej sceny jazzowej także słuchaczom w mniejszych miastach. W instytucjach kultury w całej Polsce zobaczymy i usłyszymy wszystko to, co najbardziej aktualne w polskiej muzyce jazzowej: wielokulturowe muzyczne projekty i nieoczekiwane muzyczne połączenia, uznanych muzyków o ugruntowanej pozycji oraz najświeższe i najlepiej rokujące nowe twarze. Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.