zdjęcie poglądowe www.augustow.org

W świecie sportu nie dzieje się najlepiej. Wszystkie większe imprezy sportowe zostały odwołane lub przełożone, zawodnicy musieli zmienić swoje plany.

Koronawirus nie odpuszcza. I można odnieść wrażenie, że świat sportu, mimo niepowetowanych strat związanych z rozprzestrzenianiem się COVID-19, wziął na poważnie zagrożenie, jakie niesie pandemia. Już dziś wiemy iż przynajmniej jedna impreza organizowana przez AKS Sparta nie odbędzie się tj. Water&Snow Slalom Festiwal. Czy inne imprezy odbędą się tego na 100 % nie wiemy. Zarząd kluby z Prezesem na czele stara się aby odbył się tradycyjny konkursy skoków na nartach wodnych Lotto Cup być może w innym terminie. Jest też duża determinacja Zarządu klubu aby Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance również odbyły się ale w późniejszym terminie. W tym przypadku decyzje nie zależą tylko od nas a bardziej od światowej federacji UIM. Zarząd klubu jest w kontakcie z władzami UIM oraz PZMiNW.

Jak w tych trudnych czasach radzą zawodnicy Sparty powiedział Prezes klubu Zdzisław Sadowski :

W  związku z nadzwyczajną sytuacją tj. pandemią wywołaną koronawirusem SARS-COV-2, zajęcia treningowe dla zawodników prowadzone są w zmienionej formie. Trenerzy realizują zajęcia treningowe za pomocą komunikacji elektronicznej.

Spytaliśmy trenerów trzech sekcji AKS Sparta jak ich i zawodnicy trenują w tych dziwnych czasach. Poniżej odpowiedzi :

O obecnej sytuacji bardzo trafnie powiedziała nasza najlepsza kajakarka Edyta Dzieniszewska- Kierkla :

Sytuacja związana z koronawirusem sporo namieszała także w świecie sportu. Zaplanowane na 2020 rok imprezy sportowe zostały odwołane lub przesunięte. Przez ostatnie miesiące przygotowywałam się do startu w Mistrzostwach Polski. W tej chwili nie wiem, kiedy one odbędą się oraz jak będzie wyglądał harmonogram moich startów w kolejnych miesiącach. Z mojej perspektywy czynnego sportowca obecna sytuacja to spory kłopot, bo nasze plany przygotowań są tak układane, aby z najlepszą formą trafić na okres najważniejszych imprez. Tak naprawdę teraz wszystko trzeba będzie planować od początku. Złość sportowa jest, z drugiej strony rozumiem, dlaczego tak się stało i najważniejsze jest teraz to, aby świat przezwyciężył pandemię i abyśmy za chwilę wrócili do normalności.

Jak ten czas spędzali kajakarze powiedzieli Adam Wysocki i Jurek Grąbczewski. Ich zawodnicy trenowali zdalnie i samodzielnie na podstawie postawionych zadań każdemu zawodnikowi indywidualnie. Głównie treningi dotyczyły ćwiczeń z własnym ciężarem ciała, treningi siłowe na wzmocnienie mięśni a później ćwiczenia ogólnorozwojowe. Część zawodników miała możliwość pływania kajakiem na wodzie. Dopiero teraz oficjalnie można spuścić kajaki na wodę i na niej trenować.

Czy w tym roku odbędą się zawody rangi Mistrzostw Polski w kajakarstwie ?

Jak nam powiedział Tadeusz Wróblewski Prezes Polskiego Związku Kajakowego są zamierzenia aby Mistrzostwa Polski odbyły się pod koniec sierpnia Związek chciałby też zorganizować olimpiadę młodzieży i MO młodzików.

Z kolei Maciek Krzywiński trener naszych narciarzy wodnych tak opisuje obecną sytuację .

Cały czas byłem w kontakcie z zawodnikami. Każdy z nich miał rozpisane treningi i ćwiczenia do wykonania w domu. Oprócz tego podsyłałem im filmy dot. nart wodnych szczególnie gdzie była pokazana technika. Zależało mi aby zwrócili uwagę na prawidłową pozycję narciarza z rozkładem sił działających na zawodnika. Poza tym filmy instruktorskie i ćwiczenia siłowe i rozwojowe. Czas ten był też okazją do pogłębienia wiedzy nt. przepisów regulaminów i procedur związanych z zawodami, treningami itp. Każdy z zawodników musiał przygotować swój program jazdy figurowej – jakich figur chcą się nauczyć. Ostatnio odbyły się spotkania z rodzicami na których omówiliśmy nowe sposoby treningów aby zachować bezpieczny dystans i być ok. z obecnymi przepisami . Podzieliliśmy zawodników na dwu osobowe grupy z którymi będą treningi. Takich grup mamy 4 a treningi odbywać się będą trzy razy w tygodniu.

A co w Piłce nożnej. O tym powiedział Rafał Harasim.

W najtrudniejszym okresie było podobnie jak w sekcji kajakowej i nart wodnych. Treningi indywidualne w domu ale od następnego tygodnia będzie można wejść na boiska. Na razie tylko 6 osób na boisku. Zbieramy informacje ile będziemy mieli chętnych do treningów. Nie ma planów wznowienia meczy IV ligi i zapewne obecna tabela pozostanie zatwierdzono jako ostateczna na sezon 2019/2020 (i tak się stało), ale też planujemy rozpocząć treningi seniorskie w grupach po 6 osób.

– sparta.augustow.pl –