zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

9 maja we wszystkich krajach UE obchodzony jest Dzień Europy. Oficjalne święto Unii Europejskiej, zostało ustanowione w rocznicę przedstawienia Planu Schumana 9 maja 1950 roku, który dał początek zjednoczeniu Europy. Dzień Europy obchodzony jest we wszystkich instytucjach europejskich na świecie. W tym roku mija 16. lat od momentu, kiedy Polska została członkiem Unii Europejskiej.

Gospodarcze efekty członkostwa Polski w UE „są widoczne gołym okiem”. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w latach 2003-2018 PKB Polski w przeliczeniu na mieszkańca zwiększyło się aż o 100 proc. W latach 2004-2020 na inwestycje w Polsce UE przeznaczy w sumie 175 mld euro w ramach funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (plus 18,3 mld euro od 2014 roku w ramach planu Junckera). Polska jest największym beneficjentem środków z UE. Według Instytutu Badań Strukturalnych, od chwili wejścia do Unii, co roku wydatki unijne w ramach funduszy strukturalnych w Polsce 2-4-krotnie przewyższają naszą składkę.

Polacy także dobrze czują się we wspólnej Europie. Z opublikowanego w marcu 2019 roku przez Komisję Europejską „Eurobarometru 90” wynika, że poziom zaufania do unijnych instytucji oraz pozytywnego nastawienia do Unii Europejskiej są w Polsce wyższe od europejskiej średniej.

„Wkładem Polski w budowę tej solidarności było wniesienie doświadczenia kraju, który przyczynił się do zjednoczenia „starej” i „nowej” Europy. Wprowadził demokrację własnymi siłami i pokazał, jak ten trudny proces przełożyć na wzrost gospodarczy” – podkreśla w swoim komunikacie z okazji Dnia Europy 2019 Komisja Europejska. /Js/

|materiał źródłowy EuroPAP News