W tym roku mija dokładnie sto lat od jednej z najważniejszych bitew świata – Bitwy Warszawskiej 1920. Z tej okazji Archiwa Państwowe przygotowały szereg inicjatyw upamiętniających to kluczowe wydarzenie. Jedną z nich jest wyjątkowy projekt „1920/2020. Archiwum Ożywione” realizowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe w warszawskiej przestrzeni miejskiej z udziałem trojga uznanych artystów wizualnych.
Już od 13 sierpnia (czwartek) na Bulwarach Wiślanych oglądać będzie można murale Bartka Buczka i Mariusza Libla, powstałe w oparciu o materiały archiwalne z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego. Dwa dni później, 15 sierpnia (sobota) na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych odsłonięty zostanie rocznicowy obiekt autorstwa Karoliny Breguły.
Narodowe Archiwum Cyfrowe zaproponowało trójce uznanych, współczesnych twórców realizację dzieł artystycznych w oparciu o archiwalne fotografie, nagrania i filmy ze swojego zasobu. Efektem ich pracy z materiałami dotyczącymi wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej są dwa murale usytuowane przy Bulwarach Wiślanych oraz obiekt na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych.
Karolina Breguła, Bartek Buczek i Mariusz Libel szukali odpowiedzi na pytanie, jak wydarzenie historyczne sprzed stu lat i jego dokumentacja archiwalna mogą funkcjonować w naszej dzisiejszej świadomości. Trójka artystów wizualnych zmierzyła się z fotografiami i filmami z pól bitewnych, wizerunkami uczestników walk, a także ich wspomnieniami, które zachowały się w zasobie NAC. Każdy „ożywił” inny archiwalny materiał i przetworzył go w artystyczną pracę, które będzie można oglądać w warszawskiej przestrzeni miejskiej.
Te trzy interwencje artystyczne będą równocześnie okazją do rozmów o mniej eksponowanych wątkach wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej 1920. W ramach towarzyszących im wydarzeń edukacyjnych poruszone zostaną między innymi zagadnienia udziału kobiet w tych historycznych wydarzeniach. Już teraz zapraszamy na spacer z dr Anną Nowakowską-Wierzchoś po Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych szlakiem Ochotniczej Legii Kobiet w dniu 15 sierpnia oraz plenerowy pokaz filmu „Polonia Restituta 1918-1920”, poprzedzony prelekcją dr Anny Nowakowskiej Wierzchoś, w Muzeum Warszawskiej Pragi w dniu 3 września.
Więcej szczegółów o projekcie „1920/2020. Archiwum Ożywione” na www.nac.gov.pl w zakładce „1920/2020”.
Partnerami projektu są: Miasto Stołeczne Warszawa – Dzielnica Wisła, Urząd Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy, Muzeum Warszawy, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Projekt realizowany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych oraz w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości „Niepodległa”.
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Przepiękny koncert!!!!
Była wspaniała zabawa prowadzona przez równie wspaniałe młode konferansjerki!!!!!
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…