fot.: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

We wsi Słobódka k. Suwałk podczas prac remontowych na odcinku drogi ekspresowej S61 Suwałki-Budzisko znaleziono fragmenty radzieckiego samolotu wojskowego, prawdopodobnie Ił-2, rozbitego podczas działań wojennych.

Jak poinformowała prof. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, fragmenty maszyny udało się wydobyć i zabezpieczyć. Wśród elementów znaleziono silnik Mikulin, działko, chłodnicę i kilkanaście innych elementów samolotu. Jak dodała, znalezisko potwierdziło powtarzaną historię o zestrzeleniu samolotu przez Niemców, które prawdopodobnie miało miejsce w 1944 r.

Jak się okazało, poszczególne części maszyny są zachowane w bardzo dobrym stanie. Jednostka wojskowa oraz patrol saperski w Suwałkach przejęły wszystkie znalezione fragmenty.

Ił-2, radziecki samolot szturmowy z czasów II wojny światowej jest dziełem sowieckiego inżyniera konstruktora Siergieja Iljuszyna. Model ten był jednym z najliczniej produkowanych samolotów wojskowych. Ze względu na swoją skuteczność w czasie walk wojennych zyskał miano „latającego czołgu” i jest uważany za najlepszy samolot szturmowy II wojny światowej.

Źródło/fot.: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

oprac. Cezary Rutkowski

wrotapodlasia.pl