KOLEJNA BOLESNA ROCZNICA PACYFIKACJI WSI JASIONOWO

W niedzielę, 23 sierpnia, w skromniejszej, ze względu na epidemię koronowirusa oprawie, po raz pierwszy bez pocztów sztandarowych, miała miejsce uroczystość upamiętniająca 77. rocznicę przeprowadzenia przez Niemców pacyfikacji wsi Jasionowo.

Wtedy to w odwecie za pomoc udzielaną partyzantom Armii Krajowej, 26 sierpnia 1943 r. żandarmi z Lipska i funkcjonariusze gestapo z Grodna otoczyli wieś Jasionowo i zapędzili wszystkich mieszkańców do zabudowań należących do Franciszka Sztukowskiego. Stamtąd wyprowadzali ich nad krawędź masowego grobu, wykopanego uprzednio przez mieszkańców sąsiednich wsi i zabijali strzałem w tył głowy. Kilkoro dzieci wrzucono do mogiły żywcem.

Ogółem zamordowano 58 osób (13 mężczyzn, 24 kobiety i 21 dzieci). Ocalało siedem osób ukrytych w stodołach i na strychach.
Po egzekucji dokonano grabieży mienia zamordowanych, rozbiórki i dewastacji zabudowań. Zniszczono całkowicie 15 budynków mieszkalnych i 32 gospodarcze.

Mszy świętej rocznicowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Waldemar Sawicki, proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku. Po mszy świętej złożone zostały kwiaty i zapalone znicze na grobie pomordowanych mieszkańców Jasionowa. W imieniu Powiatu Augustowskiego wiązankę złożył Zbigniew Kaszlej – Naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego Starostwa Powiatowego, jednocześnie sprawujący funkcję Prezesa augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W uroczystości wzięła udział Jadwiga Krzysztofowicz z d. Ślużyńska, ostatnia żyjąca osoba uratowana z pacyfikacji.

ZK

augustowski.home.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content