Mówią, że są członkiem rodziny i pilnie potrzebują pieniędzy w związku z chorobą. Czasem mówią, że są policjantami i przekonują Cię, że Twoje pieniądze są zagrożone. Tylko wczoraj na terenie powiatu augustowskiego przestępcy zaatakowali trzy razy. W jednym przypadku małżeństwo straciło prawie 100 tysięcy złotych.

Ofiarami przestępców, którzy działają metodą „na wnuczka”, „policjanta” są najczęściej osoby starsze. Sprawcy bezwzględnie wykorzystują ich dobroć i próbują wyłudzić pieniądze. Często ich łupem padają oszczędności całego życia. Opowieści, które seniorzy słyszą przez telefon mają zawsze podobny schemat, różnią się tylko przedstawianą historią.

Tylko wczoraj na terenie powiatu augustowskiego przestępcy zaatakowali trzy razy. W dwóch przypadkach oszustom nie udało się, gdyż ich ofiary wykazały się czujnością i nie dały się nabrać na wymyślone historyjki. Natomiast prawie 100 tysięcy złotych straciło małżeństwo z Augustowa, które przekazało swoje oszczędności wskazanej przez sprawcę nieznajomej osobie. W ten sposób chcieli pomóc swojej chorej córce, która potrzebowała pilnie pieniędzy.  

Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że przestępcy, aby nas oszukać, wykorzystują różne scenariusze. Mogą podawać się za policjantów lub członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji.

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

augustow.policja.gov.pl