Chciałabym przedstawić Czytelnikom portalu Augustow.org antologię wierszy zatytułowaną „Pomiędzy dłonią a niebemˮ. Jest ona wyrazem hołdu dla Niezwykłego Człowieka, jakim był Jan Paweł II.  Inicjatywa jej powstania zrodziła się w środowisku poetów skupionych w Nauczycielskim Klubie Literackim działającym przy Zarządzie Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Pomysłodawczyniami, a zarazem redaktorkami tego wyjątkowego tomu są białostockie poetki Regina Kantarska-Koper i Joanna Pisarska. Tytuł do mojego tekstu zaczerpnęłam z myśli autora wstępu do antologii o. Bartłomieja Józefa Kucharskiego. Zwrócił on szczególną uwagę na łagodność słów w zawartych w niej wierszach i kojący ich charakter. Tego właśnie, według niego, potrzebuje hałaśliwy i pełen zamętu świat, w którym przyszło nam żyć.

Pomiędzy dłonią a niebem, okładka antologii

        Autorami wierszy są: Halina Alfreda Auron, Grażyna Cylwik, Anna Czartoszewska, Marek Dobrowolski, Józefa Drozdowska, Tadeusz Dudek, Jolanta Maria Dzienis, Katarzyna Grabowska, Krystyna Gudel, Janina Jakoniuk, Regina Kantarska-Koper, Urszula Krajewska-Szeligowska, Beata Kulaga, Barbara Lachowicz, Edward Lipiński, Grzegorz Nazaruk, Joanna Pisarska, Daniela Polasik, Maria Roszkowska, Agnieszka Ruczaj, Irena Słomińska, Ewa Danuta Stupkiewicz, Leonarda Szubzda i Regina Świtoń. Zgrupowane są w jedenastu ciekawie nazwanych rozdziałach. Opowiadają o wewnętrznych zmaganiach człowieka, doświadczeniu krzyża i miłości Maryi. Są poetyckim odczytaniem przesłania Ewangelii, słowami modlitw, opowieścią o spotkaniu z Bogiem oraz człowiekiem, przedstawiają świętych patronów, opowiadają o napotkanych kapliczkach i widzianych religijnych obrazach, dotykają spraw doczesnych i ostatecznych. Ostatni z rozdziałów zatytułowany „Papież z Wadowicˮ poświęcony jest osobie i świętości Jana Pawła II. Poprzedza go portret Świętego Papieża, nakreślony ręką młodej artystki Julii Magdaleny Koper. Tom liczy 204 strony, oprawiony jest w twardą okładkę ozdobioną ciekawą fotografią autorstwa Joanny Pisarskiej, symbolizującą według mnie furtkę prowadzącą zarówno do serca drugiego człowieka jak i do nieba. Obie, co głosił i potwierdzał własnym życiem Patron tejże antologii, są konieczne każdemu z nas do owocnego istnienia tu na ziemi i przyszłego zbawienia.

Rys. Julia Magdalena Koper, Święty Jan Paweł II

     Obie redaktorki książki, a także spora grupa poetek zaprezentowanych w antologii współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną APK w Augustowie poprzez fakt uczestnictwa w organizowanych przez nią Niedzielnych Pogwarkach Poetyckich przy Herbatce. Gościły one ze swoimi pogwarkowymi wierszami na obecnym portalu. Mam nadzieję, że antologią zainteresują się miejscowi nauczyciele i bibliotekarze. Liczę na to, że biblioteki publiczne i szkolne z terenu naszego miasta oraz powiatu zakupią ją do swoich bibliotek, by móc przez to udostępnić opublikowane w niej wiersze czytelnikom.  

       Józefa Drozdowska

       Do tekstu dołączam dziesięć wybranych z antologii wierszy poświęconych św. Papieżowi z Wadowic. Ułożyłam je alfabetycznie według tytułów. Autorkami ich są: Anna Czartoszewska (Dar serca), Grażyna Cylwik (Kamień), Józefa Drozdowska (Pielgrzym), Krystyna Gudel (W górach), Regina Kantarska-Koper (40. rocznica), Urszula Krajewska-Szeligowska (Pytania o Papieża-Polaka), Joanna Pisarska (Ślady na śniegu), Irena Słomińska (Wędrowiec), Leonarda Szubzda (Papieżowi Janowi Pawłowi II) i Regina Świtoń (Do Jana Pawła II)