TO JUŻ 5. INTERPELACJA RADNEGO SIEŃKO W TEJ SPRAWIE. TYM RAZEM POPARTA GŁOSAMI 90. MIESZKAŃCÓW AUGUSTOWA

Ponownie zwracam się w imieniu mieszkańców Augustowa (skany z podpisami 90 mieszkańców osiedla w załączeniu) o przywrócenie połączeń autobusowych Komunikacji Miejskiej z wykorzystaniem przystanku na ul. Obrońców Westerplatte 1B

– pisze radny miejski Adam Sieńko w interpelacji złożonej dziś (29.10.) do Burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka za pośrednictwem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Augustowie.

Radny Sieńko, od czasu, kiedy wszedł do obecnego składy Rady Miejskie złożył już 31 interpelacji. Pytania dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej w naszym mieście, stanowią znaczny odsetek w jego zapytaniach. Część z nich została uwzględniona i wprowadzenie ważnych dla mieszkańców zmian w aktualnym rozkładzie jazdy autobusów miejskich, to bez wapienia efekt tych działań.

Wiosna tego roku (16.04.) złożył pierwszą interpelację w sprawie, o której wspomniano na wstępie artykułu. Od tamtej pory, praktycznie co miesiąc, po otrzymaniu odpowiedzi kieruje do Burmistrza kolejne interpelacje nt.  przystanku na ul. Obrońców Westerplatte 1B. Jego wsparcie zainteresowanych mieszkańców w staraniach o przywrócenie przystanku w tym miejscu dziwi część osób, a nawet odbierane jest jako marnotrawienie czasu, który mógłby poświecić sprawom ważnym. Opinie takie pojawiają się w komentarzach pod artykułami na ten temat publikowanymi w mediach – na naszej stronie również. Rozważania na temat, co dla kogo jest ważne i dlaczego? pozostawmy osobistym przemyśleniom Czytelnika. Wszyscy natomiast raczej się zgodzą, że skala tej ważności rysuje się inaczej dla osób mających problemy z poruszaniem się, a inny, dla osób którym pokonanie kilkusetmetrowej odległości do następnego przystanku nie stanowi większego problemu. Jak to widzi strona problemu, na której odbije się to poniesieniem pewnych wydatków finansowych, też jest jasne. Trudno jest natomiast zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi?

Częściowej odpowiedzi na to pytanie udzielono w tym fragmencie:

(…) Następnym problemem jest fakt znikomego zainteresowania powyższym przystankiem przez pasażerów komunikacji miejskiej. W maju 2019 roku Spółka prowadziła badania napełnienia pojazdów oraz wykorzystania poszczególnych przystanków.

W związku z powyższymi danymi w styczniu 2020 roku zdecydowano o likwidacji tegoż przystanku z racji faktu, że stwarzał problemy organizacyjne, obniżał poziom bezpieczeństwa i zwiększał koszty utrzymania. Zadaniem komunikacji miejskiej jest troska o zaspokojenie potrzeb społeczności i pasażerów z poszanowaniem bezpieczeństwa podróżnych jak i innych uczestników ruchu drogowego. Ulica Westerplatte jest ulicą graniczną tej części osiedla, a główny ciąg komunikacyjny powinien prowadzić przez środek osiedla, tak aby wszystkim pasażerom zapewnić równomierny dostęp do środków komunikacji publicznej. W omawianym przypadku głównym ciągiem komunikacyjnym jest ulica Sucharskiego i jest to rozwiązanie optymalne.

Mając na uwadze przedstawione wyżej argumenty, przystanek na przy Westerplatte IB nie zostanie ponownie uruchomiony.

Z up. Burmistrza

Zastępca Burmistrza Filip Jerzy Chodkiewicz

Pełna treść odpowiedzi do wglądu TUTAJ >>>

To zadanie komunikacji miejskiej – a jakie jest zadanie Burmistrza? Argumentacja „znikomym zainteresowaniem powyższym przystaniem”, w świetle dzisiejszej interpelacji wypada „blado”.

Lista z podpisami 90 mieszkańców, dla których przystanek w tym miejscu to sprawa bardzo ważna, to nie jest głos kilku (lub jednej) jak komentowano pod artykułami, osób. Ilość próśb i odwołań od negatywnych opinii, zaangażowanie samorządów różnych szczebli, determinacja z jaką mieszkańcy zabiegają o poszukanie satysfakcjonującego obie strony rozwiązania, to wszystko powinni być wzięte poważnie pod uwagę.

Radny Sieńko w uzasadnieniu dziś złożonej interpelacji pisze:

 – Mieszkańcy osiedla przy ul. Obrońców Westerplatte wielokrotnie zabiegali o utrzymanie przystanku autobusowego naprzeciw budynku 1B.  Spotkania z mieszkańcami osiedla dowiodły potrzeby funkcjonowania przystanku i włączenia go do rozkładu jazdy. Koszt, który został określony w jednej z odpowiedzi na interpelację w wysokości 8-10 tys. zł jest wart poniesienia ze względu na poprawę warunków życia mieszkańców osiedla. Interpelacje w tej sprawie składałem odpowiednio: 16.04;31.07;25.08;10.09; i 25 września. Udzielone odpowiedzi bagatelizowały wniosek mieszkańców i arogancko w mojej ocenie traktowały składającego interpelację. Rolą Burmistrza jest działanie na rzecz mieszkańców Augustowa i poprawa warunków ich życia. Kilkukrotny brak reakcji Burmistrza na głosy kilkudziesięciu mieszkańców jest tego zaprzeczeniem.

Za niespełna godzinę rozpoczyna się XXVII sesja Rady Miejskiej w Augustowie. Możliwe, że poruszony zostanie i ten temat. Czy ten temat będzie wracał na naszej stronie, tego nie wiemy. Oby już nie.

|Bart.

4 komentarze

 • Mirek07. Lis, 2020

  Na dzień 30 czerwca 2019 r. liczba mieszkańców Augustowa wynosi: 30 190.
  Petycję podpisało 90 osób czyli 90:30 190 = 0,0029 – wielkość zainteresowania przystankiem na Westerplatte 1B – chyba, że D…. ma więcej niż jeden głos to znaczy, że to zainteresowanie wynosi plus 5 do ogólnego rozrachunku – ŚMIECH, CYRK i WŁASNE MAŁPY.

 • Michał29. Paź, 2020

  Ile razy można ten temat wałkować skoro nie da się to się nie da. Na prawdę w tym mieście są ważniejsze sprawy i problemy nie tylko problem jednego dziadka, który uważa że może walczyć ze wszystkim i ze wszystkim. Złapał srokę za ogon radnego a ten w kółko swoje – z tego co mi wiadomo dostał merytoryczne odpowiedzi na swoje interpelacje i to chyba trzeba uszanować. Jeżeli merytoryczne argumenty nie trafiają to myślę, że zarówno spółka jak i urząd miasta powinien olać sprawę i nie odpowiadać już na ten temat skoro nie trafiają merytoryczne argumenty. I tyle.

 • Aleksander29. Paź, 2020

  Michał próbowałeś zebrać, jak tak to w jakiej sprawie? I jeszcze jedno zawsze odpuszczasz dochodzenia swoich racji kiedd mówią ci nie?

 • Michał29. Paź, 2020

  A że temat po prostu, którym powinien zająć się sam Morawiecki. Każdy głupek potrafii przejść się po bloku i zebrać 90 podpisów – tylko szkoda, że nie bał się ,,wnioskodawca” koronawirusa w dzisiejszych czasach ja bym takiego oszołoma nie wpuścił do mieszkania. A Necko przystanek powinno wyciąć w pień i byłby spokój. Ile razy można wałkować temat skoro padło powiedziane NIE to znaczy nie. Nie jest to zła wola spółki ani miasta – po prostu w tym miejscu nie może być przystanku i tyle. Śmiechu warte to wszystko po prostu – jak by w tym mieście nie było ważniejszych tematów niż tylko przystanek na westerplatte 1B. Co będzie następne prostest – blokada czy co?

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany

Skip to content