Głód obok wojny jest największym nieszczęściem, jakie może spotkać ludzi na świecie. Do podjęcia tego tematu przez poetów zainspirowała mnie książka Tomasza Trzcińskiego „Zapomniany świat. Klęska głodu w świecie konsumpcjonizmu. Czy jesteśmy skazani na bezradność?ˮ. Otrzymałam ją od Małgorzaty Szczeciny (poetki, pedagoga i blogerki) zaangażowanej w przekaz informacji i form pomocy biednym tego świata. Jest ona autorką (dołączonych do tej publikacji) scenariuszy lekcji dotyczących problemu głodu. Pomyślałam, że poeci powinni zmierzyć się z tym tematem i opowiedzieć o nim swoimi wierszami. Nie przewidziałam wówczas, że dotknie nas wszystkich zaraza i na naszych oczach świat się zacznie zmieniać, a głód przyjmować dodatkowe formy. Te tradycyjne, którym na miarę naszych możliwości musimy zaradzać, mówić o tym, pukać do drzwi i sumień różnych mocodawców, ale także zaczęliśmy odczuwać głód kontaktu z drugim człowiekiem oraz dobrami niesionymi przez religię, kulturę i przyrodę. Poeci mówią o teraźniejszości i nawiązują w swoich wypowiedziach do przeszłości.

WIERSZE O GŁODZIE (Format PDF 2,14 MB) TUTAJ >>>

               Tradycyjnie byłyśmy z moją koleżanką bibliotekarką Anną Oleksy przygotowane na spotkanie i aranżację wystawy. Obostrzenia pandemiczne wszystko nam pokrzyżowały. Nie było tradycyjnego popołudnia poetyckiego, a co za tym idzie również pokazu kolekcji ołówków Krystyny Gudel i wystawy obrazów malarza Zenona Wojciecha Stankiewicza.  Będzie można je, chociaż w części, zobaczyć w tomiku będącym wyborem przesłanych do nas wierszy. Utwory poetyckie są autorstwa: Ireny Batury, Alicji Bolińskiej, Grażyny Cylwik, Anny Czartoszewskiej, Bożeny Diemjaniuk, Józefy Drozdowskiej, Bogusława Falickiego, Katarzyny Grabowskiej, Krystyny Gudel, Lucyny Jakubiak-Poręby, Teresy Kaczorowskiej, Reginy Kantarskiej-Koper, Lucyny Karnej, Bożeny Klimaszewskiej, Czesława Kowalewskiego, Urszuli Krajewskiej-Szeligowskiej, Celiny Mieńkowskiej, Anny Moczek, Joanny Pisarskiej, Jana Saczki, Jerzego Sikory, Ireny Słomińskiej, Kazimierza Słomińskiego, Małgorzaty Szczeciny, Leonardy Szubzdy, Krystyny Walickiej, Piotra Waldemara Wiśniewskiego, Ewy Jolanty Wojtków i Małgorzaty Zachorowskiej-Falickiej. Dziewięciu poetów pochodzi z Augustowa.  Augustowianinem jest również malarz Zenon Wojciech Stankiewicz. Inni mieszkają w Białymstoku, Chruszczobrodzie, Ciechanowie, Ełku, Krajewie Białym, Monkiniach, Obuchowiźnie, Olsztynie, Plewkach, Sokółce, Suchowoli, Surażu, Suwałkach, Warszawie i Węgorzewie. Fotografik Mateusz Gudel, autor zdjęć kolekcji ołówków i ich kolekcjonerki, mieszka w Okopach.

              Do tomiku dołączone zostały również zdjęcia krów mojego autorstwa. Krowy zawsze były symbolem sytości. Jeżeli rodzina posiadała chociaż jedną krowę, głód nie miał miejsca w jej domu. Stąd decyzja, by wspomnieć te jakże ważne zwierzęta w życiu ludzi. Naszą publikację zamyka obraz Zenona W. Stankiewicza przedstawiający dojarkę na łące.

WKŁADKA Z OBRAZAMI DO TOMIKU GŁÓD… AUTORSTWA WOJCIECHA STANKIEWICZA (Format PDF 302 KB) TUTAJ >>>

Obrazy Zenona Wojciecha Stankiewicza

              Będzie również do niej luźno dołączona [za zgodą autorów książki „Zapomniany świat. Klęska głodu w świecie konsumpcjonizmu (…)ˮ Tomasza Trzcińskiego i Małgorzaty Szczeciny] tabela z organizacjami i fundacjami, działającymi na rzecz walki z głodem na świecie.

TABELA Z ORGANIZACJAMI I FUNDACJAMI, DZIAŁAJĄCYMI NA RZECZ WALKI Z GŁODEM NA ŚWIECIE w formacje PDF (42.0 KB) TUTAJ >>>

               Tomik opracowałyśmy z Leonardą Szubzdą. Serdecznie dziękuję Leonardzie za duży wkład jej pracy. Składam również podziękowania za pomoc i podpowiedzi Bożenie Diemjaniuk, Krystynie Gudel, Reginie Kantarskiej-Koper i Renacie Rybsztat. Dziękuję wszystkim twórcom (poetom i artystom), którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie do innej, niż zawsze, formy Pogwarek. Mam nadzieję, że wnet spotkamy się z Krystyną Bakuniewicz w Bibliotece, by go wydrukować. Za możliwość druku tomiku, a nie tylko pozostawienie go w formie PDF-u, dziękuję bardzo Małgorzacie Pieńczykowskiej − kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej APK w Augustowie.

Krystyna Gudel z częścią swojej kolekcji, fot. Mateusz Gudel

Józefa Drozdowska

Zenon Wojciech Stankiewicz, obrazy

Mateusz Gudel, fotografie ołówków i ich kolekcjonerki Krystyny Gudel

Józefa Drozdowska, zdjęcia krów spotkanych w czasie wędrówek