27 maja obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego. Upamiętnia on pierwsze, w pełni demokratyczne wybory samorządowe w Polsce, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Były to pierwsze wolne wybory w naszym kraju od lat trzydziestych XX wieku.
Wybory z 27 maja 1990 roku przeprowadzono na mocy Ustawy o Samorządzie gminnym uchwalonej przez Sejm RP 8 marca 1990 roku. Dzięki temu społeczności lokalne mogły zarządzać częścią spraw publicznych, a gminy uzyskały własne źródła dochodów i możliwość decydowania o swoich wydatkach.
Trójstopniowa samorządowa struktura
Kolejny, ważny etap reformy administracyjnej nastąpił w styczniu 1999 r. Polegał na wprowadzeniu dwóch dodatkowych szczebli samorządu – powiatów i samorządowych województw. Oznaczało to przesunięcie kompetencji wykonywania zadań publicznych ze szczebla rządowego na szczebel samorządowy.
Od 1 stycznia 1999 r. obowiązuje w Rzeczpospolitej Polskiej następująca, trójstopniowa struktura samorządu terytorialnego, składająca się z:
• samorządu gminnego,
• samorządu powiatowego,
• samorządu województwa.
16 województw, 314 powiatów i 2 477 gmin
Obecnie samorządy zajmują bardzo ważną rolę w ustroju i systemie administracyjnym naszego kraju, organizując politykę rozwoju regionalnego oraz odpowiadając na potrzeby społeczności lokalnych, a także reprezentując je w Sejmie oraz Senacie. Zasada samorządności należy do naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego. Artykuł 163 Konstytucji RP stanowi, iż: „Samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych.”
Według stanu na dzień 1 stycznia 2021 r., Polska dzieli się na 16 województw, 314 powiatów i 2 477 gmin.
Wszystkim osobom, które współtworzą samorząd terytorialny – prezydentom miast, burmistrzom, wójtom, radnym życzę sukcesów zawodowych oraz satysfakcji z pracy na rzecz swoich społeczności. Szczególne życzenia kieruję do radnych Sejmiku Województwo Podlaskie oraz pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się zrealizować wszystkie plany i przedsięwzięcia, które będą służyć mieszkańcom regionu.
oprac.: Jerzy Górko
red.: Anna Augustynowicz
|wrotapodlasia.pl
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok