2021-12-03, 18:26 Warszawa (PAP)

Generowanie Unijnych Certyfikatów COVID dla osób zaszczepionych dawką przypominającą zostało wstrzymane i będzie dostępne za dwa tygodnie. Do tego czasu osoby zaszczepione pełną dawką mogą posługiwać się dotychczasowym certyfikatem, który nadal jest ważny – podało w piątek Centrum e-Zdrowia.

Warszawa, 15.06.2021. Unijny Certyfikat Covid-19, tzw. „paszport covidowy”, prezentowany podczas konferencji prasowej na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie, 15 bm. Spotkanie zainaugurowało kampanię informacyjną pod hasłem „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje”. (ls/doro) PAP/Leszek Szymański

Centrum e-Zdrowia wstrzymało od 3 grudnia na 14 dni generowanie dla dawki przypominającej Unijnego Certyfikatu Covid (UCC) bez względu na szczepienie z cyklu podstawowego (Pfizer, Astra Zeneca, Moderna, J&J).

„Certyfikaty ze szczepienia podstawowego jest nadal ważny i możliwy ponownie do pobrania” – zapewniono.

Centrum e-Zdrowia podało, że pacjent, po szczepieniu dawką przypominającą, na życzenie powinien otrzymać UCC ze szczepienia podstawowego. „Zachęcamy również wszystkie osoby, które udają się na szczepienie dawką przypominającą, aby wcześniej pobrały swój dotychczasowy Unijny Certyfikat Covid z Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl)” – podkreślono.

Jak wynika z komunikatu, za dwa tygodnie planowane jest uruchomienie na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) funkcjonalności pozwalającej na pobranie UCC zarówno dla pełnego szczepienia podstawowego, jak też UCC dla dawki przypominającej.

W przypadku osób po szczepieniu preparatem dwudawkowym: Pfizer, Astra Zeneca, Moderna od 3 grudnia br., przez najbliższe dwa tygodnie, osoby po szczepieniu dawką przypominającą (po podstawowym szczepieniu preparatem dwudawkowym), otrzymają na życzenie w punkcie szczepień wydruk Unijnego Certyfikatu Covid poświadczający przyjęcie pełnej dawki szczepienia.

Centrum e-Zdrowie poinformowało, że UCC ten jest nadal ważny i można się nim posługiwać np. podczas wyjazdu zagranicę. Natomiast za dwa tygodnie na Internetowym Koncie Pacjenta takie osoby znajdą oba certyfikaty: wydany po pełnym zaszczepieniu i wydany po przyjęciu dawki przypominającej, który będzie ważny od razu po szczepieniu (osoba, która przyjęła dawkę przypominającą posiada już odporność nabytą w drodze wcześniejszego przyjęcia pełnego cyklu).

Z kolei w przypadku osób po szczepieniu preparatem Johnson & Johnson dawką przypominającą (po podstawowym szczepieniu preparatem jednodawkowym J&J) pacjenci otrzymają na życzenie w punkcie szczepień wydruk Unijnego Certyfikatu Covid poświadczający przyjęcie pełnej dawki szczepienia podstawowego. UCC ten jest nadal ważny i można się nim posługiwać np. podczas wyjazdu zagranicę. Za dwa tygodnie na Internetowym Koncie Pacjenta takie osoby znajdą oba certyfikaty: wydany po pełnym zaszczepieniu i wydany po przyjęciu dawki przypominającej, który będzie ważny po 14 dniach od daty przyjęcia szczepienia.

Centrum e-Zdrowia przypomniało, że Unijny Certyfikat Covid jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w: Albanii, Andorze, Armenii, Szwajcarii, na Wyspach Owczych, Gruzji, Izraelu, Islandii, Liechtensteinie, Mołdawii, Monako, Maroko, Nowej Zelandii, Macedonii Północnej, Norwegii, Panamie, San Marino, Serbii, Singapurze, Togo, Turcji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii oraz Watykanie.

Jednocześnie przestrzegło, że z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną zarówno państwa członkowskie, jak i państwa trzecie, które dołączyły do systemu UCC, mogą wprowadzać indywidualne ograniczenia z zakresu zdrowia publicznego i obostrzenia w ruchu transgranicznym.

Dlatego też należy każdorazowo sprawdzać aktualne wymogi stawiane przez dany kraj przekazywane przez tamtejsze instytucje lub indywidualnie się z nimi kontaktować. Aktualne zasady podróżowania dla państw członkowskich UE znajdują się na stronie Re-open EU. W przypadku krajów trzecich należy indywidualnie sprawdzać oficjalne źródła informacji w internecie lub kontaktować się z przedstawicielstwami dyplomatycznymi tych państw” – podano.(PAP)

szz/ mir/