Mariusz Domański z Nowinki, Zofia Klejps z Płaskiej oraz Bartłomiej Och z Netty to laureaci trzeciej edycji konkursu plastycznego Kraina Jezior i Ryb – miejsce jak z bajki. Nagrody zwycięzcom wręczyła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podczas piątkowej (3.12) uroczystości w urzędzie marszałkowskim.

Photo by: Kamil Timoszuk (www.KamilTimoszuk.pl)

– Jesteście z pięknego miejsca na ziemi, gdzie jest dużo jezior i rzek. Życzę wam wszystkim, jako młodym ludziom, przed którymi jest jeszcze całe życie, żebyście wytyczyli sobie szlak, którym nikt nigdy wcześniej nie podążał, żebyście pokazali światu, że niemożliwe jest możliwe – rozpoczęła spotkanie Wiesława Burnos.

Podkreśliła, że docenia trud i starania włożone w wykonanie prac. Jak powiedziała, „są one zachwycające i naprawdę piękne”.

Radość z wygranej

Do tegorocznej edycji wpłynęło blisko 130 zgłoszeń. Komisja konkursowa przyznała po trzy miejsca w każdej z trzech kategorii wiekowych oraz wyróżnienia (w załączeniu prezentacja z wszystkimi pracami).

Ósmoklasista Bartłomiej Och ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie to laureat I miejsca. Pracę zaczął robić rok temu, ale – jak sam przyznał – wówczas nie zdążył jej dokończyć. Głównym bohaterem kolażu jest szczupak – ryba, z której słynie pojezierze suwalsko-augustowskie.

– Bardzo się cieszę z tej nagrody. Zupełnie nie spodziewałem się, że wygram. Do wzięcia udziału w konkursie zachęciła mnie nauczycielka plastyki. To był bardzo fajny pomysł – mówił.

Radości nie kryła też Zosia Klejps, uczennica V klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Płaskiej. Jej rysunek przedstawia zarybianie okolicznego jeziora.

– To jest bardzo przyjemne zaskoczenie, że wygrałam pierwszą nagrodę. Wykonanie tej pracy sprawiło mi dużo frajdy. Bardzo się z tego cieszę – powiedziała.

Przemiany oczami dzieci

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z gmin położonych na obszarze działania Lokalnej Grupy Działania (LGD) Pojezierze Suwalsko-Augustowskie. Jego celem jest promowanie zmian, jakie nastąpiły dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych z programu Rybactwo i Morze.

– Mam nadzieję, że – dzięki wykonywanym pracom plastycznym – chociaż pośrednio się tym programem zainteresowaliście – mówił, jednocześnie gratulując zwycięzcom, Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP.

Konkurs został zrealizowany przez samorząd województwa w ramach działań informacyjno-promocyjnych Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020. Łączna pula nagród wyniosła 1, 6 tys. zł.


Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Laureaci:

Klasy I-III szkoły podstawowej:

  • I miejsce – Mariusz Domański (kl. II, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Nowince);
  • II miejsce – Wojciech Kiendorowicz (kl. II, Szkoła Podstawowa im. gen. pilota Witolda Urbanowicza w Olszance);
  • III miejsce – Natalia Łojuk (kl. II, Zespół Szkół z Litewskim Językiem Nauczania „Žiburys” w Sejnach);
  • III miejsce – Krzysztof Kiendorowicz (kl. I, Szkoła Podstawowa im. gen. pilota Witolda Urbanowicza w Olszance);

Wyróżnienia otrzymali: Gabriela Burak (kl. III, Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Netcie), Adam Mitros (kl. III, Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Netcie), Ernest Gejzler praca przestrzenna (kl. III, Szkoła Podstawowa im. gen. pilota Witolda Urbanowicza w Olszance) oraz Franciszek Zieliński (kl. I, Szkoła Podstawowa im. gen. pilota Witolda Urbanowicza w Olszance). 

Klasy IV-VI szkoły podstawowej:

  • I miejsce – Zofia Klejps (kl. V, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Płaskiej);
  • II miejsce – Miłosz Łaniewski (kl. IV, Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Kolnicy);
  • III miejsce – Zuzanna Sztabińska praca przestrzenna (kl. IV, Szkoła Podstawowa im. Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach). 

Klasy VII-VIII szkoły podstawowej:

  • I miejsce – Bartłomiej Och (kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Netcie);
  • II miejsce – Julia Szarejko (kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach);
  • III miejsce – Amelia Siemiaszko (kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Netcie).

Prezentacja dot. konkursu plastycznego Kraina jezior i ryb.pdf ( 6,23 MB )

| wrotapodlasia.pl