W środę przypadka Europejski Dzień bez Samochodu – międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września. Dzień bez Samochodu wieńczy obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

zdjęcie ilustracyjne, Augustów / 21.09.2021

W tym dniu w większości miast (na podstawie Uchwał Rady Miasta) pasażerowie komunikacji mogą podróżować za darmo. W ten sposób władze miast chcą zachęcić mieszkańców do pozostawienia samochodów i zwrócenia uwagi na to, że emisja spalin ma wpływ na zanieczyszczenie powietrza.

Czy w Augustowie możemy dziś podróżować za darmo autobusami komunikacji miejskiej? Informacji na ten temat nigdzie nie znaleźliśmy. Augustów nie ma takich problemów z natężeniem ruchu pojazdów jak Kraków czy Warszawa – chociaż możemy pokusić się o stwierdzenie, że w sezonie turystycznym jest to porównywalny problem – jednak jakość powietrza w naszym uzdrowiskowym mieście, w okresie jesienno-zimowym pozostawia wiele do życzenia. Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji każde, nawet najmniejsze działanie mające na celu jego poprawę powinno być brane pod uwagę.

Dziś poprosiliśmy o udzielenie nam informacji na ten temat dzwoniąc do PT Necko w Augustowie. Pan Marek Sieńkowski, Kierownik Transportu w PT NECKO poinformował nas, że jego Firma nie może samodzielnie podejmować działań w rodzaju znoszenia opłaty za przejazd w Europejskim Dniu bez Samochodu. Jest to w gestii Rady Miasta.

|Bart. / augustow.org