Szanowni Państwo,

jako młodzi społecznicy z Suwałk i inicjatorzy petycji „Tak dla drogi ekspresowej Suwałki – Augustów – Białystok”, w związku z rozwojem inicjatywy i rosnącym poparciem mieszkańców województwa podlaskiego, postanowiliśmy podsumować dotychczasowy przebieg akcji #EkspresowePodlaskie oraz przypomnieć o jej dalszym trwaniu. Dlatego wysyłamy nagranie z konferencji, podczas której przedstawiliśmy szczegóły przedsięwzięcia: https://drive.google.com/file/d/1q5LZNEnucSUfu9ryYYzofJcHSMikEjak/view

Pragniemy przypomnieć, że petycja dotyczy wyboru wariantu budowy drogi ekspresowej, będącej łącznikiem między Via Balticą, a Via Carpatią przez Augustów, nie przez Ełk, który również brany jest pod uwagę w innym wariancie. – mówi Piotr Rydzewski.

Dotychczas pod petycją podpisało się ponad 3 000 osób, co świadczy o wielkiej mobilizacji i zaangażowaniu mieszkańców całego województwa, w szczególności Suwałk, Suwalszczyzny, powiatu augustowskiego, sejneńskiego i sokólskiego. Jest to bardzo wyraźny głos mieszkańców, który powinien spotkać się pozytywną reakcją. – podkreśla Grzegorz Izbicki.

Bardzo dziękujemy za dotychczasowe poparcie i podkreślamy, że petycja trwa nadal. Zachęcamy do podpisywania, motywowania swoich rodzin i znajomych oraz rozpowszechniania akcji. Niech dotrze do wszystkich mieszkańców województwa! – dodaje Piotr Wasilewski.

Wariant połączenia dwóch międzynarodowych korytarzy komunikacyjnych i transportowych Via Baltica i Via Carpatia przez Augustów jest bardzo korzystną opcją dla całego województwa i szansą na rozwój regionu pod względem infrastruktury, gospodarki i turystyki. – zaznacza Damian Izbicki.

Dlaczego trasa Suwałki-Augustów-Białystok?

·najkrótszy wariant drogi ekspresowej przebiegającej w całości przez Województwo Podlaskie;

·komunikacja dużej części województwa;

·połączenie dwóch największych miast województwa;

·ułatwienie mieszkańcom nauki, studiowania oraz pracy między miejscowościami i stolicą województwa;

·łatwiejszy dostęp do urzędów, szpitali, obiektów usługowych i handlowych znajdujących się w Białymstoku;

·przyciągnięcie mieszkańców Polski na północny-wschód i rozwój turystyki oraz lokalnych przedsiębiorców;

·ekologia i ochrona środowiska (przebicie się w najwęższym punkcie Biebrzańskiego Parku Narodowego, krótsza trasa – mniejsze zużycie paliwa i krótszy czas emisji spalin);

·przeniesienie tranzytu z dala od zabudowań;

·połączenie Województwa Podlaskiego ze wschodnią częścią Polski – Województwem Lubelskim i Podkarpackim, aż na Słowację

Podpisy mieszkańców województwa pod petycją zbierane są na stronie internetowej pod linkiem: https://citizengo.org/pl/signit/184907/view . Prowadzone jest również wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1533167603555563 .

Pozdrawiamy serdecznie,

Piotr Wasilewski, Piotr Rydzewski, Grzegorz Izbicki, Damian Izbicki

Inicjatorzy petycji i akcji #EkspresowePodlaskie