Najnowsze prognozy nie wskazują na to, aby sroga zima w naszym regionie miała odpuścić. Możemy nadal spodziewać się mrozów i obfitych opadów śniegu.  W ciągu ostatnich kilkunastu godzin w Podlaskiem spadło do 20 cm śniegu. Pogoda paraliżuje ruch nie tylko na drogach, ale i na kolei. Kolejarze w regionie odwołali już kilka składów. PKS Nova ma poważne problemy z wykonaniem planowanych kursów. Opady śniegu, które mamy aktualnie w Augustowie, jutro mają ustąpić, jednak od soboty 20.02. synoptycy zapowiadają kolejne mroźne  dni z intensywnymi opadami śniegu.

zdjęcie ilustracyjne

Augustowscy kierowcy narzekają na zaśnieżone miejsca parkingowe, a piesi informują nas o problemach w poruszaniu się po nieodśnieżanych chodnikach. Nie brakuje głosów, że przyczyną takiego stanu chodników nie są tylko trudne warunki pogodowe. Z powody zlikwidowania Straży Miejskiej w naszym mieście, część właścicieli posesji może mieć nieco lekceważący stosunek do obowiązku właścicieli domów oraz wieczystych użytkowników nieruchomości, który określa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ich zdaniem nie ma komu egzekwować kar za jego niedopełnienie. Kary przewidziane w Kodeksie wykroczeń mogą sięgnąć aż 1500 zł. Jeśli właściciel uchyla się od obowiązków od dłuższego czasu, może czekać nawet sprawa w sądzie oraz grzywna w wysokości kilku tysięcy złotych.

Nie oznacza to jednak, że z powodu braku Straży Miejskiej do obowiązku odśnieżania chodników można mieć lekceważące podejście. Przechodzień, który faktycznie pośliźnie się na chodniku i odniesie obrażenia, ma prawo domagać się odszkodowania od właściciela nieruchomości. Jego wysokość zależy od ciężkości urazów.

Warto też zastanowić się nad wsparciem osób starszych i chorych, które po prostu nie mają siły na odśnieżanie przed swoim posesjami.

|Bart.