W czwartek (26.08.) w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Augustowie odbyła się konferencja prasowa nt. drogi Białystok – Augustów – Raczki. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli: Mirosław Karolczuk – Burmistrz Augustowa, Czesław Renkiewicz – Prezydent Suwałk, Alicja Dobrowolska – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Augustowie i Zdzisław Przełomiec – Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.

– W ostatnich dniach w przestrzeni medialnej żyje sprawa drogi – drogi, której nie ma i programu, który zakłada budowę dróg. Rządowy program budowy dróg krajowych 2030 z perspektywą do 2033 zawiera schemat sieci szkieletowej dróg, które mają w tej najbliższej perspektywie być budowane. W ostatnich kilku miesiącach organy stanowiące, wykonawcze samorządów woj. Podlaskiego zabierały głos za drogą krajową nr 8 Suwałki – Raczki -Augustów – Białystok. Ku naszemu rozczarowaniu w programie, który jest teraz przedłożony do konsultacji (które potrwają do 17 września br.), pomimo wielu zabiegów, o których wspomniałem, drogi nr 8 w tym planie niema.

Na stronie 6 wspomnianego dokumentu brakuje jednej drobnej rzeczy, takiej kreski (grafika pod przytoczonym fragmentem wypowiedzi burmistrza) prowadzącej z Białegostoku przez Augustów do węzła w Raczkach. Można powiedzieć, że nasza dzisiejsza konferencja dotyczy krótkiej kreski na mapie, ale chcę podkreślić jednoznacznie. Ta kreska, to nie kreska – to oś rozwoju województwa Podlaskiego. To oś, która łączy północne tereny województwa z jego stolicą. Nie wyobrażamy sobie dzisiaj, żeby tego połączenia w nowej projekcji budowy dróg krajowych zabrakło

– wyjaśnił powód zwołania konferencji prasowej Burmistrz Augustowa, Mirosław Karolczuk. Po swoim wystąpieniu poprosił o zabranie głosu prezydenta Suwałk, Czesława Renkiewicza. Stanowisko suwalskich radnych i własne zaprezentował Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, Zdzisław Przełomiec, a radnych z Augustowa Przewodnicząca Rady Miejskiej w Augustowie, Alicja Dobrowolska.

Zapraszamy do obejrzenia naszej videorelacji i wysłuchania wystąpień w/w.

|Bart. / augustow.org