Grupa młodych ludzi, takich jak MY (40 osób + 4 dorosłych też młodych liderów 🙂 dzięki Towarzystwu Młodego Krechowiaka oraz słowackiemu Stowarzyszeniu Tanecna skola Folkloru – Neformálna Skupina Mladých Ludí. w latach 2020/2021 realizuje projekt pn. „PODAĆ RĘKĘ ZIEMI” w ramach programu ERASMUS+.

Działania projektowe prowadzimy od ponad roku. W dniach 9-16.07.2021 r. odbyła się wymiana młodzieży grup projektowych w Murzasichlu koło Zakopanego.

Projekt „PODAĆ RĘKĘ ZIEMI „który realizujemy dotyczy zwiększenia świadomości na temat życia w zgodzie z przyrodą i na rzecz ekologii, poprzez zbadanie, tego jak nasze wybory i zachowania bezpośrednio i pośrednio wpływają na środowisko i ekologię.

Świadomość to podstawa do dalszych działań, takich jak zmiana nawyków i zachowań na bardziej ekologiczne. Dowiedzieliśmy się np. co wpływa na nasz ślad węglowy, jak nasze wybory zakupowe wpływają na środowisko itp. Poznaliśmy metody i sposoby ułatwiające zmianę zachowań i postaw, które posiadamy, a które negatywnie wpływają na środowisko.

Czasem mamy świadomość, że nasze zachowania, są niekorzystne dla środowiska, ale nie mamy pomysłu jak je zmienić, dlatego wspólnie szukaliśmy rozwiązań, które pomogą nam zmienić nasze przyzwyczajenia. Poza tym, włączamy się w aktywizowanie do promowania zachowań proekologicznych naszych rodziców, dziadków i sąsiadów.

W trakcie realizacji projektu nauczyliśmy się umiejętności pracy w grupie, poszerzyliśmy swoje umiejętności interpersonalne. Dzięki temu, że językiem projektowym był język angielski i w tym obszarze poprawiliśmy swoje umiejętności.

Wspólne działania nauczyły nas opracowywać materiały projektowe, tworzyć prezentacje i spoty. Nauczyliśmy się przygotowywać dyskusje i właściwie przygotowywać do nich argumentację. Projekt pozwolił nam też na poznanie innej kultury, w tym przypadku kultury słowackiej. Cały projekt opiera się na otwartości wobec innych osób i ich poglądów, równouprawnieniu, poszanowaniu dla innej kultury i tolerancji. Już teraz widzimy efekty jakie daje zetknięcie się z różnorodnością międzykulturową, językową i społeczną.

Nowa wiedza i kompetencje, które zdobywamy w tym projekcie z pewnością zaprocentują w przyszłości. Dla wielu z nas jest to pierwsze tego typu doświadczenie w życiu. Projekt przez cały czas jego trwania jest niepowtarzalną okazją do wymiany wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy naszymi grupami.

Namacalnym rezultatem projektu jest stworzona przez nasze grupy (polską i słowacką) broszura z poradami jak żyć bardziej w zgodzie ze środowiskiem. Na wrzesień zaplanowaliśmy przeprowadzenie mini kampanii społecznej dotyczącej szkodliwości palenia śmieci w domowych piecach oraz czynnego udziału w akcji Sprzątanie Świata.

Jesteśmy przekonani, że realizowany przez nas projekt przyczyni się do zwrócenia uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska wśród rówieśników oraz mieszkańców naszego miasta. Dzięki pozyskanej nowej wiedzy oraz doświadczeniom, które zamierzamy wykorzystywać w życiu codziennym, wpłyniemy na nasze życie proekologiczne oraz życie naszych rodzin i kolegów.

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Młodego Krechowiaka, a szczególnie P. Prezes Ewie Młodzianowskiej za umożliwienie nam podejmowania i realizowania inicjatyw na rzecz naszego rozwoju, środowiska i naszej przyszłości.  

Jesteśmy przekonani, że dla organizacji, w której działamy istotnym celem jest również rozwój współpracy międzynarodowej, właśnie poprzez organizację tego projektu.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia działań na naszym profilu projektowym https://www.facebook.com/giveahandtoearthpodacrekeziemi

|Uczestnicy projektu „PODAĆ RĘKĘ ZIEMI”