Na środowym posiedzeniu (28.07) zarząd województwa po raz kolejny zwiększył pulę konkursu na dofinansowanie inwestycji wykorzystujących energię słoneczną. Tym razem o prawie 38 mln zł! Dotacje na panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne na domach mieszkańców, w łącznej wysokości 2,2 mln zł, przyznano również gminom w ramach konkursu Lokalnej Grupy Działania.

Kwota 40 mln zł na niebieskim tle

Dzięki zwiększonemu budżetowi konkursu dotacje na oze trafią do mieszkańców aż 35 podlaskich gmin, w tym m.in. Białegostoku, Bielska Podlaskiego i Grajewa.

Więcej pieniędzy w puli konkursu

Dodatkowe pieniądze są wynikiem przesunięcia pieniędzy z budżetów innych konkursów kończącego się już programu regionalnego. Decyzję o przyznaniu unijnych pieniędzy marszałek Artur Kosicki argumentował koniecznością wspierania inwestycji, które chronią środowisko.

– Wchodzimy w nową perspektywę unijną, tak zwanego Zielonego Ładu, a co za tym idzie, będziemy musieli spełnić coraz więcej różnego rodzaju wskaźników dotyczących ochrony środowiska. To wymaga konkretnych działań dostosowujących nie tylko naszą gospodarkę, ale i codzienne życie do nowych standardów unijnych – zaznaczył marszałek. – Tym bardziej dbamy więc o to, aby wsparcie otrzymały wszystkie pozytywnie ocenione projekty podlaskich samorządów. Cieszę się, że z dotacji skorzystają także mieszkańcy Białegostoku, do których trafi prawie 1,4 mln zł – dodał.

https://tv.wrotapodlasia.pl/itv/102290/Wypowiedz_marszalka_na_temat_Zielonego_Ladu.html?modal=true

W naborze można było uzyskać dotacje z funduszy europejskich na budowę oraz montaż jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystujących energię słoneczną na domach mieszkańców podlaskich gmin. Mogły to być ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. Łączna wartość wszystkich dotychczas wspartych projektów to ponad 150 mln zł, z czego wartość dofinansowania wynosi ponad 100 mln zł. Z tych pieniędzy korzystają już mieszkańcy ponad 80 gmin.

dotacja dla projektów LGD

Dotacje na zieloną energię również dla lokalnych społeczności

Podczas środowego posiedzenia zarządu przyznano wsparcie również projektom, zgłoszonym w ramach konkursu Lokalnej Grupy Działania Puszcza Knyszyńska – one także dotyczyły montażu instalacji OZE na dachach domów mieszkańców gmin z regionu. Powstaną 142 takie instalacje w czterech gminach: Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Czarna Białostocka i Knyszyn. W sumie otrzymają one na ten cel 2,2 mln zł.

– W tych czterech gminach, dzięki mniejszej emisji zanieczyszczeń, poprawi się znacznie jakość powietrza. Obniżą się również koszty utrzymania gospodarstw domowych. To wymierne korzyści, które na pewno odczują mieszkańcy – dodał marszałek Artur Kosicki.

Przyznane dotacje pochodzą z funduszy europejskich.  

https://tv.wrotapodlasia.pl/itv/102289/Wypowiedz_marszalka_na_temat_inwestycji_oze_w_gminach.html?modal=true

Edyta Chodakowska-Kieżel, Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka

| wrotapodlasia.pl