2021-12-11, 10:41 Warszawa (PAP)

42,5 proc. badanych obawia się wzrostu cen, 15 proc. – rozwoju epidemii koronawirusa, prawie 11 proc. – wybuchu wojny Rosji z Ukrainą, a 10 proc. – pogłębienia się konfliktu Polski z UE – wynika z opublikowanego w sobotę sondażu SW Research dla portalu rp.pl.

Wrocław 03.10.2011 Pieniądze. soa PAP/Maciej Kulczyński

W badaniu SW Research respondentom zadano pytanie: „Czego obawia się Pani/Pan najbardziej w 2022 roku?”. Ankietowani mieli do wyboru następujące odpowiedzi: „Pogłębienia się konfliktu Polski z UE”, „Pogłębienia się kryzysu na granicy Polski z Białorusią”, „Rozwoju epidemii koronawirusa”, „Wojny Rosji z Ukrainą”, „Wzrostu cen”, „Najbardziej obawiam się czegoś innego”, „Niczego się nie obawiam”, „Nie mam zdania”. Każdy ankietowany mógł wybrać tylko jedną odpowiedź.

Z sondażu wynika, że zdecydowanie najwięcej respondentów – 42,5 proc. – obawia się wzrostu cen. 15,1 proc. wskazało na rozwój epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, 10,9 proc. – na wybuch wojny Rosji z Ukrainą, w związku z napięciem wokół Ukrainy spowodowanym koncentracją rosyjskich wojsk w pobliżu granic tego państwa.

10 proc. respondentów wyraziło obawę o pogłębienie się konfliktu Polski z UE, a 9,9 proc. – o pogłębienie kryzysu na granicy Polski z Białorusią.

4,1 proc. respondentów zaznaczyło odpowiedź „czegoś innego”, a 2,5 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie obawia się niczego. 5 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

„Wzrost cen jest główną obawą dotyczącą nadchodzącego roku w opinii blisko co drugiej osoby między 25 a 34 rokiem życia (49 proc.) i ponad połowy respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe (54 proc.). Odpowiedź tę wskazała częściej niż co druga osoba z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców (52 proc.). Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni obawiają się rozwoju epidemii koronawirusa (20 porc. vs. 10 proc.)” – w ten sposób wyniki sondażu skomentował dla rp.pl. Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 7-8 grudnia. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne. (PAP)

mkr/ mmu/