Przyszły tydzień rozpoczniemy bardzo ważnym dla naszego miasta wydarzeniem. 12 lipca obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Serdecznie zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystych obchodach. 

Plan obchodów

W najbliższy poniedziałek wspólnie oddamy hołd ofiarom zbrodni dokonanej w 1945 roku. Spotkajmy się o godz. 12 na Rynku Zygmunta Augusta. Po uroczystym otwarciu obchodów rozpoczniemy grę miejską ,,Śladami Obławy Augustowskiej”, a następnie zobaczymy plenerowe pokazy filmów o Obławie. 

Poza Mszą Świętą w intencji Ofiar (Bazylika Mniejsza NSJ, godz. 18:00) i złożeniem kwiatów w miejscach pamięci tamtych wydarzeń (godz. 17:30),  na Rynku Zygmunta Augusta odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Przywróćmy im twarze i imiona”. Zachęcamy mieszkańców i gości do wspólnego przywołania z imienia i nazwiska wszystkich znanych dziś Ofiar Obławy Augustowskiej. 

Obchody zwieńczy koncert z cyklu Camerata Augustoviana w wykonaniu miejskich wiolonczelistów i uczestników warsztatów. 

Ważny dzień dla naszego miasta

Historia Ofiar Obławy Augustowskiej jest wyjątkowo ważna dla Burmistrza Mirosława Karolczuka.

Obchody tego dnia są dla mnie szczególnie istotne. To sprawa honoru i naszej tożsamości. Musimy dbać o to, by kolejne pokolenia pamiętały o swoim dziedzictwie. Prawda o Obławie Augustowskiej musi być żywa, dlatego jestem dumny, że po wielu latach augustowski Dom Turka został odzyskany z rąk prywatnych i wreszcie mamy szansę na powstanie w nim Muzeum Obławy Augustowskiej – nareszcie pamięć o sowieckich zbrodniach będzie należycie upamiętniona. Zapraszam Państwa na tegoroczne obchody tego ważnego dla nas wszystkich dnia. – mówi Burmistrz

Augustów pamięta i będzie pamiętał

12 lipca – na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm – obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. W lipcu 1945 r. oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana Obławą Augustowską jest największą i dotąd niewyjaśnioną zbrodnią dokonaną na Polakach po II wojnie światowej.

|urzad.augustow.pl