W sobotę, 9. stycznia w Augustowie rozpoczął się cykl wydarzeń upamiętniających 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

zdjęcie lustracyjne

Obchody rozpoczęły się od zapalenia zniczy i złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową ku czci kpt. Stanisława Orechwy przy siedzibie Starostwa Powiatowego. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tej tablicy odbyło się 21. stycznie 2018r. w czasie obchodów 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Tegoroczne obchody zakończą zawody strzeleckie Polskiej Organizacji Wojskowej zaplanowane na 27. stycznia.

Przed złożeniem kwiatów przemówienia okolicznościowe wygłosił Komendant Główny POW płk POW – Piotr Augustynowicz oraz Jarosław Szlaszyński – Starostwa Powiatu Augustowskiego. W części uroczystości pod siedzibą Starostwa uczestniczył Burmistrz Augustowa – Mirosław Karolczuk, Delegacja Rady Miejskiej w Augustowie, Delegacja ZSO w Augustowie z Dyrektor Anną Moniką Sus-Cilulko, Pododdział POW, mieszkańcy i lokalne media.

Postać bohatera największego zrywu niepodległościowego na naszej ziemi przybliżył Jarosław Szlaszyński – Starosta z urzędu, ale przede wszystkim historyk z wykształcenia żywo zainteresowany okresem walk niepodległościowych w naszym regionie.

Jeszcze do niedawna kpt. Stanisław Orechwa był żołnierzem nieznanym. Kilka lat temu w wyniku prowadzonych badań historycznych, udało się odsłonić patriotyczne karty Powstania Styczniowego na Ziemi Augustowskiej oraz udział w nim Stanisława Orechwy.

Przez wiele lat, od 1849 roku piastował funkcję Pomocnika Naczelnika Powiatu Augustowskiego, na każdym kroku ukazując swój patriotyzm. Pisma redagował w języku polskim, o co miały pretensje władze gubernialne, brał udział w manifestacjach patriotycznych, nosił patriotyczny strój, a przede wszystkim mając szerokie kompetencje, pomagał organizacji niepodległościowej. Za te działania patriotyczne w 1861 roku został usunięty przez Rosjan ze stanowiska.

Gdy w 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe i na Ziemię Augustowską przybyła partia pułkownika Konstantego Ramotowskiego „Wawra”, zaciągnął się do niej, jako dowódca kompanii kosynierów. Szkolił najpierw ochotników, a potem dowodził ukochanymi kosynierami. Wziął udział we wszystkich bitwach oddziału na Ziemi Augustowskiej. Mimo odniesionych ran, dowodził do końca. 29 czerwca 1863 roku, gdy Rosjanie zaatakowali Powstańców na Kozim Rynku i kiedy w szeregi wkradło się zwątpienie, kapitan Orechwa na czele wiernych mu kosynierów z konfederatką w ręku rzucił się naprzeciw Rosjanom.

Został ciężko ranny. Przewieziony do szpitala w Suwałkach, tam 10 lipca skonał. Rosjanie pochowali go w nieznanym miejscu, w tajemnicy, w nocy, obawiając się, że pogrzeb tak wielkiego patrioty może wywołać wielką manifestację. Kapitan Stanisław Orechwa nie ma swego grobu, nie wiemy, gdzie spoczywa, ale dzięki naszej aktywności, dzięki naszej pracy, dzięki dzisiejszemu świętu, ma swoją tablicę. Cześć Jego Pamięci!

Druga część sobotnich uroczystości odbyła się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (róg ulic Młyńskiej i Hożej).

– Składam Wam wyrazy podziękowania za to, że pamiętacie o powstańcach z Powstania Styczniowego. Kolejny już rok przybywacie do Augustowa, krzewicie ducha bojowego, krzewicie patriotyzm

– to słowa Starosty skierowane do komendanta i żołnierzy POW przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego

– Pani Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego również dziękuję za to, że od kilku już lat w swojej pracy wychowawczej zawsze odwołuje się do idei niepodległościowych i tego największego, najbardziej krwawego zrywu patriotycznego na Ziemi Augustowskiej

– słowa podziękowania Starosty dla całej społeczności szkolnej ZSO w Augustowie.

Zarówno Komendant Główny POW płk POW – Piotr Augustynowicz jaki i Jarosław Szlaszyński – Starostwa Powiatu Augustowskiego dziękowali obecnemu na uroczystości panu Januszowi Borysewiczowi, byłemu dyrektorowi Gimnazjum Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Augustowie, za jego wkład i zaangażowanie w organizację wydarzeń upamiętniających kolejne rocznice wybuchu Powstania Styczniowego w naszym mieście.

Chciałem się dołączyć do tych podziękowań. Z roku na rok, pomagacie nam wszystkim nie zapomnieć o tych wszystkich, którzy walczyli za naszą ojczyznę. W Powstaniu Styczniowym świadczyli oni o umiłowaniu Ojczyzny

– powiedział Mirosław Karolczuk – Burmistrz Augustowa.

Dziś (10.01.) o godz. 11:00, po uroczystym apelu porannym żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej wyruszyli do Krasnegoboru w okolice, gdzie doszło do pierwszej powstańczej bitwy na naszych ziemiach. Podczas kilkudniowego marszu pokonają ponad 100. kilometrową trasę. Jej poszczególne etapy to: Augustowa – Krasnybór – Uroczysko „Kozi Rynek” – Uroczysko „Powstaniec” – Mikaszówka – Płaska – Monkinie – Uroczysko „Powstańce” – Augustów.  

Szczegółowy program obchodów do wglądu TUTAJ >>>

|Bart.