Wynika tak z danych prowadzonych przez Powiatowy Urząd Pracy.

Jak mówi dyrektor placówki Anna Rozmysłowicz, część uchodźców nawiązała kontakty z miejscowymi przedsiębiorcami już podczas odbywających się dwa tygodnie temu targów pracy.

Zdjęcie: Anna Rozmyslowicz, Dyrektor PUP w Augustowie rozmawia z dziennikarzami podczas Augustowskich Targów Pracy w dniu 1.04.22. Fot. Zbigniew Bartoszewicz / www.augustow.org

Znaleźli oni zatrudnienie przede wszystkim w branży gastronomicznej, czyli jako pomoce kuchenne, pokojowe, barmani i kucharze. Uchodźcy dostali pracę również jako sprzedawcy czy pakowacz chleba. Wiem również, że w mieście podpisano umowę z jedną pielęgniarką pochodzącą z Ukrainy. Dodatkowo około 15 osób znalazło zajęcie w ramach tak zwanych prac subsydiowanych, czyli staży i prace interwencyjnych.

Wczoraj (12.04) w augustowskim urzędzie pracy zarejestrowanych było 40 Ukraińców.

Często są to osoby z małymi umiejętnościami, które szukają pracy jako pomoc kuchenna, pracownik fizyczny, gospodarczy lub pokojowa. Mamy również zarejestrowaną opiekunkę dziecięcą. Osoby z wyższymi kwalifikacjami przychodzą do nas z zapytaniem o zatrudnienie, ale nie rejestrują się. Otrzymują od nas tylko informację, gdzie mogą szukać na własną rękę jakiegoś zajęcia.

Dyrektor Rozmysłowicz dodaje, że wielu pracodawców chce zatrudnić Ukraińców na stałe. A więcej ofert powinno pojawić się za kilka tygodni, gdy rozpocznie się sezon turystyczny.

| red: kap

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki