2022-06-07, 08:46 Białystok (PAP)

40 migrantów próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi – podsumowała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna. Byli to między innymi obywatele Sudanu, Iranu i Sri Lanki.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Straż Graniczna podała, że na odcinku granicy polsko-białoruskiej chronionym przez Placówkę SG Płaska 15-osobowa grupa osób przekroczyła granicę, uszkodzono tam concertinę.

12 kolejnych cudzoziemców znajdujących się po białoruskiej stronie granicy podchodziło do niej na odcinku chronionym przez placówkę SG Białowieża. Do przekroczenia granicy jednak nie doszło. SG podała, że grupa ta wycofała się, gdy na miejsce przybyły polskie patrole.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

SG podała w miniony piątek, że rozpoczęły się odbiory techniczne pierwszych ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak poinformowała, przęsła ustawione są na długości 125 km, na pozostałych odcinkach (łącznie zapora będzie miała 186 km) prace też są zaawansowane. Prawie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ lena/