14 mln wolontariuszy oraz 450 tys. pracowników obchodzi w niedzielę, 8 maja Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. To wyjątkowy dzień, poświęcony szerzeniu pokoju oraz przeciwdziałaniu ludzkiemu cierpieniu.

Baner z napisem – Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Znak czerwonego krzyża i czerwonego półksiężyca to symbole ochrony nadane prawem międzynarodowym rannym i chorym, a także tym, którzy się nimi opiekują podczas konfliktów zbrojnych. Znaki te informują, że nie można atakować osób i obiektów nimi oznakowanych oraz pokazują przynależność do organizacji czerwonego krzyża i czerwonego półksiężyca. Nie są one symbolami religijnymi, a jedynie symbolami ochrony z przesłaniem, iż pomoc jest w zasięgu ręki. Znaki te muszą być przestrzegane.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca to globalna i niezależna sieć działająca w ponad 192 krajach. Wolontariusze i pracownicy tych organizacji wspierają ponad 160 mln potrzebujących na całym świecie.

Ratowanie życia i ulga w cierpieniu jako misja

Poprzez moc humanitaryzmu ratują oni ludzkie życie oraz łagodzą cierpienie – wolontariusze oraz pracownicy Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca nigdy nie zostawiają nikogo bez pomocy. Nieważne, czy ktoś ucierpiał w wyniku klęski naturalnej, czy wywołanej przez działania człowieka, czy w trakcie konfliktu zbrojonego, są wszędzie i dla wszystkich.

Coraz większy rozwój organizacyjny

Pomimo różnych trudności, jakie organizacje Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca napotykają na swojej drodze, nadal rozwijają się one i zrzeszają coraz większą liczbę osób chcących nieść pomoc.

Wolontariusze oraz pracownicy Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca wykazali się olbrzymią determinacją, kiedy wspierali potrzebujących, chorych i samotnych w czasie pandemii koronawirusa.

źródło: szpital.swidnica.pl; pck.pl
oprac.: Cezary Rutkowski 
red.: Paulina Tołcz

|https://www.wrotapodlasia.pl/