13 maja (w piątek) o godz. 11.00, przy śluzie Przewięź na Kanale Augustowskim, w ramach kampanii edukacyjnej: „Łąki kwietne. Same zalety!” posiejemy kwietną łąkę 🙂

Kampania ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że każdy z nas w prosty sposób może zatrzymywać wodę na swoich podwórkach i w najbliższej okolicy. Tradycyjne trawniki warto zastąpić kwietną łąką, która składa się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy!

Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny. Wspomaga bioretencję! Złożony system korzeniowy roślin wiąże wodę deszczową w glebie, zatrzymując wilgoć dłużej niż trawnik, dodatnio wpływa na bilans wód gruntowych. Jest suszo-odporna, praktycznie nie wymaga dodatkowego podlewania, gdyż rośliny tworzące łąki mają nawet 25 razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik. Wiążąc w glebie wody opadowe, zmniejsza powierzchniowy spływ wód opadowych i ogranicza ryzyko podtopień, co często obserwujemy na powierzchniach uszczelnionych.

Śluza Przewięź jest jedną z najczęściej odwiedzany śluz Kanału Augustowskiego. Tylko w ubiegłym roku prześluzowanych zostało tam prawie 4,5 tysiąca jednostek pływających, w tym prawie tysiąc razy statki żeglugi augustowskiej.

Chcielibyśmy, aby kwietna łąka przy śluzie była przykładem dla mieszkańców miast i turystów, jak w prosty sposób zmienić swoje najbliższe otoczenie i wspomagać małą retencję. 

Źródło informacji: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie / Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku

|Bart.