Po 10 latach oddział kardiologiczny prowadzony przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PROCARDIA zostanie przeniesiony do tego pierwszego miasta. Budzi to duże obawy augustowian.

Od lipca w Augustowie nie będzie kardiochirurgii – relacja Marty Sołtys

Jak deklaruje dyrektor do spraw public relations i komunikacji grupy American Heart of Poland Izabela Leśkiewicz, nie wpłynie to na zdrowie i życie potencjalnych pacjentów.

Grupa American Heart of Poland zdecydowała się przenieść kardiologię do szpitala w Suwałkach ze względu na to, że północ województwa w tej chwili jest zabezpieczana przez trzy oddziały. Ten w Suwałkach jest największy i znajduje się w największym mieście. Postanowiliśmy skoncentrować naszą uwagę na tym miejscu, tak by pacjenci z całego rejonu mieli tam jak najlepsze zabezpieczenie medyczne. Oczywiście powiększymy ten punkt.

Starosta Jarosław Szlaszyński informuje, że władze powiatowe nic w tym przypadku nie mogą zrobić.  

Jest to szpital niepubliczny, który działa w oparciu o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowa. My jako samorząd powiatowy na decyzje tego podmiotu nie mamy żadnego wpływu. To są usługi wysokospecjalistyczne. Do tego potrzebna jest odpowiednia liczba lekarzy – chirurgów kariologów o bardzo wysokim poziomie. Takich w tej chwili w naszym regionie nie ma. Musielibyśmy mieć również kontrakt z NFZ.

Sytuacją zaniepokojony jest radny powiatowy Michał Kotarski.

Powiat augustowski zostanie odcięty od oddziału kardiologicznego, który jest bardzo potrzebny. Przypomnę, że chodzi tu o osoby, które mogą dostać zawału w każdej chwili. Tu czas odgrywa ważną rolę. Karetka pogotowia z takim pacjentem będzie musiała jeździć do najbliższego takiego miejsca, czyli do Suwałk.

W szpitalu PROCARDIA w Augustowie nadal będą działać poradnia kardiologiczna oraz oddział rehabilitacyjny.

| red: kap

autor: Marta Sołtys