Zbliżające się święta Wielkiej Nocy to kolejna okazja do skorzystania z odpoczynku i atrakcji, jakie proponuje branża turystyczna w ramach bonu turystycznego. Zapłacić nim można tylko do końca września. Na aktywację wciąż oczekuje 24 proc. bonów w całej Polsce, a w województwie podlaskim blisko 30 proc.

– Na każde dziecko do 18 roku życia przysługuje bon turystyczny w wysokości 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością dodatkowy, również w kwocie 500 zł. Bon będzie przyznawany na dziecko, na które rodzic lub opiekun otrzymywał świadczenie wychowawcze 500 plus lub dodatek wychowawczy w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabył do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

– informuje Katarzyna Krupicka  , regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Bonem można dokonać płatności np. za świąteczny wyjazd weekendowy, czy wycieczkę. Ważne, aby płatności bonem były za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez podmioty wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Jest na niej już ponad 30 tys. podmiotów turystycznych, najwięcej na pomorzu, bo ponad 6 tys., a w naszym województwie 529.

W Podlaskiem, ze 122 tys. przysługujących rodzicom bonów turystycznych wciąż pozostaje do aktywacji 35,7 tys. W całości wykorzystanych zostało jednie 38 proc. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja w województwie łódzkim i wielkopolskim. W obu regionach zostało zrealizowanych 50 proc. bonów – dodaje rzeczniczka.

Jak skorzystać z bonu

Nie trzeba składać wniosku o świadczenie w formie bonu. Oczekuje on na aktywację na Platformie Usług Elektronicznych ZUS na profilu „Ogólny”. W menu bocznym jest zakładka „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”. Aby aktywować bon, musimy podać swój aktualny adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

–  Aktywacji bonu możemy dokonać w dowolnym momencie np. na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Otrzymamy wówczas specjalny kod, który musimy podać, gdy będziemy płacić za usługi np. w recepcji hotelu. Następnie na podany numer telefonu dostaniemy SMS z kodem potwierdzającym płatność.  Bon nie musi być zrealizowany w całości. Można nim płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania pełnej kwoty. Jeśli usługa, za którą płacimy bonem, przekracza jego wartość, to brakującą część możemy zapłacić gotówką, kartą lub przelewem. Ważne by płatność została dokonana do 30 września tego roku, zaś sama usługa może być zrealizowana nawet po tej dacie

wyjaśnia rzeczniczka.

Płatności bonem dokonane w całym kraju przekroczyły kwotę 2,14 mld zł. W województwie podlaskim rodzice i opiekunowie zrealizowali już kwotę 54,4 mln zł, ale to dopiero 52 proc. wartości, która może być przekazana podmiotom turystycznym i organizacjom pożytku publicznego, które przyjmują płatności PBT.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku