Festiwal ma na celu promocję kultury poprzez organizację cyklu czterech koncertów muzyki klasycznej w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Zabrzmią najpiękniejsze dzieła muzyki organowej i kameralnej.

Grafika: www.augustow.org

Wykonawcami koncertów będą wybitni artyści, którzy aktywnie koncertują w Polsce i za granicą. Zaprezentowany zostanie urozmaicony repertuar pochodzący z różnych epok i skomponowany w różnych stylach muzycznych. Każdemu z koncertów towarzyszyć będzie projekcja wizualna, dzięki której zgromadzona publiczność będzie mogła obserwować grę artystów odbywającą się na chórze kościoła. Niniejsze przedsięwzięcie przyczyni się do wprowadzania innowacji oraz technologii cyfrowych do sektora kultury.

Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego w 2001 roku uzyskała rangę “bazyliki mniejszej” i tym samym jest najważniejszym kościołem znajdującym się na terenie Augustowa. W jej wnętrzu odbywają się najważniejsze uroczystości patriotyczne, państwowe i kościelne z terenu całego powiatu. Ze względu na umiejscowienie bazyliki w centrum miasta, jest ona najczęściej odwiedzaną świątynią w Augustowie przez mieszkańców i turystów. Koncerty
odbędą się w okresie wakacyjnym – w czasie, kiedy Augustów jest odwiedzany przez największą ilość turystów.

W Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie znajdują się 37-głosowe organy, wybudowane w 1952 r. przez firmę organmistrzowską Zygmunta Kamińskiego z Warszawy.
Instrument ten jest jednym z największych, znajdującym się w regionie augustowsko – suwalsko – sejneńskim. Jest przykładem polskiej tradycji budownictwa organowego. W 2021 roku zakończono dwa etapy remontu organów: usprawniono trakturę elektropneumatyczną oraz zamontowano nowy kontuar z wyposażeniem elektrycznego systemu sterowania. Odrestaurowane elementy sprawiły, że organy można z powodzeniem wykorzystać do realizacji działań kulturalnych na wysokim poziomie.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

źródło informacji: stowarzyszeniejax.pl

|Bart.