Użytkowanie soczewek kontaktowych wiąże się nie tylko z koniecznością ich doboru u specjalisty od ochrony wzroku, ale także z czynnościami pielęgnacyjnymi oczu. Jak dbać o oczy, gdy nosisz soczewki?

Korzystaj z kropli nawilżających

Każdy z nas, a zwłaszcza osoby, które np. pracują przed komputerem i rzadziej mrugają, narażony jest na wysychanie oka. Aby zapobiec wystąpieniu tego problemu, zatroszcz się o to, by regularnie nawilżać swoje oczy. W ten sposób zabezpieczysz się przed kłopotami z suchością oczu. Nie wiesz, jakie krople nawilżające stosować najlepiej? Zobacz ranking nawilżających kropli do oczu, który może stanowić dla Ciebie punkt wyjścia, jeżeli chodzi o zakup odpowiedniego preparatu do nawilżania oka.

Takie krople często zawierają np. wyciąg z rumianku i inne substancje, który łagodzą podrażnienia. Jeżeli jednak jesteś alergikiem, sprawdź dokładnie, co zawiera taki preparat. Korzystając ze środka z alergenem możesz sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Nie zasypiaj w soczewkach kontaktowych

Jeżeli Twoje soczewki kontaktowe nie są przeznaczone na noc i po prostu nie można w nich spać, nie rób tego. W ten sposób narażasz się na podrażnienia oka i rzadkie, ale nieprzyjemne powikłania. Dlatego zawsze pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji soczewek kontaktowych i pozwól oku odpocząć w trakcie snu od ich noszenia. Soczewki kontaktowe po całym dniu noszenia powinny być zdezynfekowane.

Nie przekraczaj czasu noszenia soczewek kontaktowych

Podstawowym źródłem informacji dotyczącym konkretnej pary soczewek kontaktowych powinny być informacje zawarte na opakowaniu oraz ulotki. To tam producent zawarł najważniejsze wskazówki związane z użytkowaniem soczewek kontaktowych i to w tym miejscu znajdziesz adnotację, jak długo możesz nosić jednorazowo konkretną parę. Jeżeli jest to np. 12 godzin, nie przekraczaj tego czasu. Tylko zdejmij soczewki kontaktowe. Podobnie postępuj, jeżeli chodzi o kwestię przydatności soczewek kontaktowych w dłuższym czasie. Jeżeli producent jasno informuje, że z soczewek kontaktowych można korzystać jedynie przez miesiąc, nie użytkuj ich w kolejnym miesiącu. W niektórych przypadkach może to być dla Ciebie kuszące, ale nie ma sensu ryzykować. Soczewki kontaktowe są bardzo komfortową metodą korekcji wad wzroku, ale tylko wtedy, gdy używamy ich zgodnie z wytycznymi od producenta.

Korzystaj ze wsparcia specjalisty od ochrony wzroku

Na każdym etapie użytkowania soczewek kontaktowych, powinieneś zwracać się do specjalisty od ochrony wzroku. To właśnie ta osoba dobierze odpowiednie parametry soczewek kontaktowych. Nawet jeżeli znasz swoją wadę wzroku, to inaczej dobiera się okulary, a inaczej soczewki kontaktowe. Zamiast ryzykować i wydawać pieniądze na soczewki kontaktowe, które nie zapewnią Ci wygody, lepiej po prostu umówić się do specjalisty od ochrony wzroku, który wskaże, jakie soczewki sprawdzą się w Twoim przypadku. Co więcej, specjalista od ochrony wzroku może przeprowadzić Cię przez kolejne etapy związane z użytkowaniem soczewek. Optometrysta lub okulista może Ci wyjaśnić, jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe. Poza tym warto udać się do takiego specjalisty, by na bieżąco kontrolować wzrok.

Jeżeli zależy Ci na tym, by nie wydawać fortuny na soczewki kontaktowe, rób zakupy w sprawdzonych miejscach. W sklepie internetowym BezOkularow.pl, soczewki kontaktowe mogą być nawet kilkadziesiąt procent tańsze niż w stacjonarnym salonie optycznym. Warto więc skorzystać z możliwości, jaką dają takie zakupy i testować różne typy soczewek kontaktowych.

*materiał partnera

|Bart.