Drodzy Państwo, augustowski DKF KINOCHŁON szykuje imprezę, w której programie i dzieci i dorośli znajdą coś dla siebie. Już pod koniec kwietnia zapraszamy na cykl wydarzeń, pachnących kwitnącymi wiśniami, pod wspólną nazwą Made in Japan. Spędźmy razem dni od 23 do 27 kwietnia zanurzając się w japońskich kinie i kulturze. Filmy wyświetlamy w augustowskim kinie Iskra, a dzieci zapraszamy na warsztaty do Miejskiego Domu Kultury.

Zaczynamy w sobotę 23 kwietnia o godz. 9:30 warsztatami szycia dla dzieci. Podczas zajęć chętni mali mistrzowie igły i nitki wyczarują razem z Izą Cembor małe Japoneczki. Niedziela także upłynie nam pod znakiem dziecięcej kreatywności, bo 24 kwietnia, od godz. 10:00 nasi mali widzowie, tym razem pod okiem Renaty Rybsztat przejdą kurs najprawdziwszego origami, czyli japońskiej sztuki składania papieru.

Filmowa podróż do Japonii dla tych starszych widzów również zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Na poniedziałek 25 kwietnia na godz. 18:15 zaplanowaliśmy seans tegorocznego laureata Oscara w kategorii Film Międzynarodowy, czyli „Drive My Car” w reżyserii Ryûsuke Hamaguchiego. To Mistrzowska adaptacja prozy Murakamiego, oparta na opowiadaniu ze zbioru „Mężczyźni bez kobiet”, jest intymną opowieścią o złożonej relacji miłosnej wybitnego aktora i reżysera z kobietą, która skrywa przed nim wiele tajemnic. Hamaguchi opiera swój film na precyzyjnych dialogach i świetnie narysowanych postaciach. To historia o bezwarunkowej akceptacji bliskiej osoby oraz siebie samego i swoich niedoskonałości, jednocześnie piękna i wzruszająca oda do życia. „Drive My Car” jest wyrafinowanym, rivette’owskim z ducha kinem drogi, w którym życie odbija się w sztuce – teatrze i literaturze.

Drugi film, który pokażemy Państwu we wtorek 26 kwietnia o godz. 19:15, to „W pętli ryzyka i fantazji”, również wyreżyserowany przez Hamaguchiego. To trzy nowele filmowe, z których każda krąży wokół kwestii przypadku. Fortuna – jak wiadomo – kołem się toczy i nie inaczej dzieje się w filmie Japończyka. Bohaterki „W pętli ryzyka i fantazji” wciąż powracają: do zakończonego romansu, błędu z przeszłości, miasteczka, w którym przeżyły pierwszą miłość. Ale to także podróż ku narastającemu poczuciu niesamowitości, bo film, który zaczyna się jak klasyczna obyczajowa historia, niespiesznie przesuwa się w stronę science fiction.

Nasz japoński przegląd zakończymy niezwykle ciekawą propozycją z gatunku anime – w środę 27 kwietnia o godz. 18:45 wyświetlimy prawdziwą gratkę nie tylko dla fanów japońskiej animacji. „Belle”* Mamoru Hosody jest historią wrażliwej Suzu, która wraz ze swoim ojcem mieszka w japońskim mieście Kōchi. Dziewczyna w młodym wieku straciła mamę i porzuciła przez to ukochany śpiew, który przywoływał zbyt wiele bolesnych wspomnień. Miejscem, w którym jej smutki znajdują ujście okazuje się być wirtualna rzeczywistość U. Tam, pośród 5 miliardów użytkowników Suzu odkrywa, że może być tam kim tylko zapragnie, a jej skrzętnie ukrywane słabości staną się w U jej największą siłą. To dopiero w wirtualnym świecie, pod pseudonimem Belle, dziewczyna zdobywa się na to, żeby ponownie zaśpiewać. Kiedy jeden z jej koncertów zostaje zakłócony przez budzącą postrach Bestię, Belle chce za wszelką cenę odkryć prawdziwą tożsamość tej tajemniczej istoty. Zaczyna się ich wspólna, pełna przygód i wyzwań podróż w dwóch równoległych światach.

Tego wieczoru o swoich zainteresowaniach związanych z anime i mangą opowie nam Filip Orzechowski – augustowski maturzysta, miłośnik japońskich animacji.

Z Filipem porozmawia Tomasz Adamski, który będzie odkrywał z nami filmowy, japoński świat przed każdym z seansów. To filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Kulturoznawstwa. Autor licznych referatów i prelekcji na temat filmu nie tylko na Podlasiu i w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Gruzji, czy na Łotwie. Interesuje się głównie kinem skandynawskim. Ponad to, niezależny filmowiec związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje, prowadzący szereg warsztatów filmowych między innymi w Polsce na Białorusi, Ukrainie czy w Gruzji.

Zapraszamy zatem Państwa na wielką japońsko-filmową podróż. Moc wrażeń i dobrego kina gwarantowana!

– – –

Cennik zajęć dla dzieci:

Warsztaty szycia dla dzieci (w wieku 6+) „Mała Japoneczka” – 20 zł, ilość miejsc ograniczona, zapisy w Miejskim Domu Kultury, tel. 87 643 36 59

Warsztaty origami dla dzieci (bez ograniczeń wiekowych) – 15 zł, ilość miejsc ograniczona, zapisy w Miejskim Domu Kultury, tel. 87 643 36 59

Bilety i cennik:

Bilet na pojedynczy seans: 15 zł

Karnet na przegląd Made in Japan (3 seanse): 36 zł

Sprzedaż i rezerwacje: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59.

*film dla widzów w wieku powyżej 12 lat

DKF KINOCHŁON